2022-03-13, 09:14
  #78469
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av idontknowmyself
Hur ska ryssen kunna veta att NATO inte kommer att vara ett hot?

Du säger det, men kan du verkligen till 100% garantera att NATO inte är ett hot mot Ryssland?

Nej, givetvis inte. Det argumentet är inte så bra.

Det finns en gråskala också. De som lever i en värld som är svart eller vit lever i en fantasivärld.

Så nej, dessa två argument köper jag inte.

Jag kan förstå att Ryssland ser Nato som ett hot då de ser det som en kopia av sig själva.
Men faktum är att orsaken till att Nato växer beror på att fler stater ser Ryssland som ett reelt hot.
Så det blir lite som ett självspelande piano så länge Putins regim styr Ryssland.
Ju mer Ryssland hotar andra länder och anser sig kunna besluta om deras politik ju fler länder kommer att ansluta sig till Nato.
Citera
2022-03-13, 09:14
  #78470
Medlem
ElonRuskpricks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ertequsqurttalad
Vänta tills de syriska legosoldaterna anländer.

Inte en enda ukrainsk fitta kommer undan då.

Varför behöver ryssarna kalla in kamelknullarna ifrån Syrien?

Är den ryska armén så dålig så att den inte klarar av det själv 😵
Citera
2022-03-13, 09:15
  #78471
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slö
Det är ju en rimlig anledning, utöver då att Ukraina inte är med i Nato, dvs ingen artikel 5 som utlösts.



Joda, många gånger, om nato sa, allt flyg över ukraina kommer att skjutas ner, så är det slutbombat.


Källa?


Ja om du har källa till antagandet du presenterade. annars är det här en slutsatts byggd på ett falsarium.




se ovan



Det förstod jag inte alls, du är medveten om att det finns välunderbygda exempel där det skapar mer lidande och död för en nation att "ge upp och söka fred" med den invaderande "ryssen", än att strida vidare.

Det är ett välkänt faktum att USA inofficiellt lovat stöd. Du får leta runt lite själv. Det är inte svårt att hitta. Tro inte att du kommer hitta något om det på SVT i alla fall. Är förvånad att du missat det.
Citera
2022-03-13, 09:15
  #78472
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrEGrey
Jag behöver inte garantera ett skit. Nato är inte ett hot. Det är möjligt att Putin uppfattar det annorlunda, men det ger honom inte någon rätt att invadera Ukraina eller att hota Sverige. Lika lite som USA om det skulle känna sig hotat av Ryssland nu har rätt att klippa till med några kärnvapenrobotar mot Moskva.

Att det är svart-vitt ser vi just nu i Ukraina där det är Ryssland som invaderat sitt grannland i strid med folkrätten och nu terrorbombar civilbefolkningen. Vi ser det i att Ryssland uttryckligen hotar vårt land. Vi ser vilka som står på samma sida som den som hotar vårt land.

Jag låter dig fortsätta använda begreppet svart och vitt. Även om det är svårt att argumentera med någon som ser världen i svartvitt.

Verkligheten är en gråskala.
Citera
2022-03-13, 09:15
  #78473
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av crusade
Känslorna har redan tagit över, människorna i Ukraina kommer aldrig glömma detta folkmord.
De kommer att döda ryssar så länge de lever.
Det är inte bara soldater därute, där är advokater, transportledare, chaufförer osv, både män och kvinnor.
Ryssland kommer aldrig att vinna Ukraina.

Inte så säker. Jag reste i Vietnam runt 1990 - Flertalet vietnameser gillade amerikaner mer än ryssar och kineser. och det gällde även partifolk. Så folk glömmer.

Däremot ska nog inte Putin besöka Ukraina.
Citera
2022-03-13, 09:15
  #78474
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flaskpost2
Sund förnuft säger att Ryssland inte har något att vinna på många civila offer, tvärtemot mycket att förlora på det.


Tvärtom faktiskt, rysslands operativa förmåga på slagfältet är begränsad till två alternativ, (vilket är häpnadsveckande värdelöst av en "stormakt")
1. ge upp och åka hem
2. skjuta artleri på civila tills de ger upp de strategiska målen utan strid.


Citat:
Enda förklaringen till att Ryssland skulle bomba civila är att de är "onda". Sådana förklaringar funkar dock bara för naiva människor.

Det var putin redan innan han började mörda bebisar i ukraina. Kallas även för en halmgubbe.
Citera
2022-03-13, 09:16
  #78475
Medlem
Termos99s avatar
Det finns hopp i världen.

War in Ukraine ‘is a crime’: Russian pilot tells passengers

A Russian pilot tells passengers that he believes “the war in Ukraine is a crime,” adding “I think each sensible citizens will agree with me and will do everything to make it stop.” Rare to see public opposition to the war given the consequences such a statement will have pic.twitter.com/55h18mWI9U

— Pjotr Sauer (@PjotrSauer) March 11, 2022

https://www.wionews.com/world/watch-war-in-ukraine-is-a-crime-russian-pilot-tells-passengers-461786
Citera
2022-03-13, 09:16
  #78476
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av crusade
Det är så Ryssland för sina krig, bomba städer till grushögar…

Alla armeer krigar på mer eller mindre sätt. På militärhögskolorna lär de ut samma principer mer eller mindre internationellt.
Citera
2022-03-13, 09:16
  #78477
Medlem
Ördögs avatar
Det lär ska vara trångt på bårhusen i Belarus.

https://www.rferl.org/a/russia-belarus-morgue-soldiers/31750455.html
The bodies of Russian soldiers killed in battle in Ukraine are filling up morgues in Belarus, local residents told RFE/RL.

Russian soldiers killed in battle are being brought by truck to the morgues and then sent back to Russia by train or plane, residents said.

Residents described the horror of seeing the bodies loaded on a train at Mazyr for transfer back to Russia.
Tsyren Baldanov får aldrig några barn, hans mor får aldrig några barnbarn. Kan inte professor Mearsheimer ringa henne och förklara vilken god sak hennes gosse dog för?

https://www.aftenposten.no/verden/i/wOLMyG/han-reiste-6200-kilometer-for-aa-doe-for-putin-i-ukraina-naa-kommer-tuse
De russiske tapene i Ukraina-krigen er skyhøye. Dødstallene er hemmelige, men Aftenposten har kartlagt begravelser over hele Russland. Kistene strømmer på. Hvor store tap tåler Russland?

De fleste innbyggerne i den lille landsbyen Ust-Kyakhta langt øst i Sibir på grensen til Mongolia hadde møtt frem. De skulle ta farvel med byen store sønn.

Uten far, og fra en lutfattig og forglemt landsby, hadde 24 år gamle Tsyren Baldanov mot alle odds gjort offiserskarriere. Han var flinkest på skolen, hvor han fikk patriotisk utdannelse. Å bli offiser, var den store drømmen.
__________________
Senast redigerad av Ördög 2022-03-13 kl. 09:21.
Citera
2022-03-13, 09:17
  #78478
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mainforcepatrol
De har inga "hypersoniska vapen" samtliga prototyper har havererat på olika sätt. Släpp propagandan. Samma med "shval" torpeden. Jodå. Snabb. Men kan inte använda sina egna riktmedel inne i gasbubblan, och havererar om den kolliderar med en fisk eller upprört vatten. Deras "Supervapen" är lika verkliga som Hitlers. Få och i slutändan värdelösa.
Tack för att du som, som jag uppfattar det, har en egen och gedigen erfarenhet av krigsföring, deltar i tråden och lägger fram fakta!
__________________
Senast redigerad av allegrageller 2022-03-13 kl. 09:20.
Citera
2022-03-13, 09:17
  #78479
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Termos99
En enda källa för det du påstår?

Legality of the 2022 Russian invasion of Ukraine

Läs gärna Self-defense justification, Genocide/humanitarian intervention justification och Comparisons to Western interventions in other countries.

https://en.wikipedia.org/wiki/Legality_of_the_2022_Russian_invasion_of_Ukraine

Nyheterna.
Citera
2022-03-13, 09:17
  #78480
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flaskpost2
Det är ett välkänt faktum att USA inofficiellt lovat stöd. Du får leta runt lite själv. Det är inte svårt att hitta. Tro inte att du kommer hitta något om det på SVT i alla fall. Är förvånad att du missat det.

Du får nog hänvisa till någon källa för det där är inte något ”välkänt faktum”.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in