Citat:
Ursprungligen postat av
NicoNihilist
Istället för skatt och sadistiska yttringar när ryssar dör och lemlästas kommer vi istället få höra snyfthistorier om hur hemsk den ryska armén är som "bombar kvinnor och barn med berått mod".
En vecka till så tror jag att marionetterna krumbuktar sig av bestörtning.
Oh! hjälten Zelnskij tvingades fly hals över huvud men sitter nu tryckt i London... En jävla köpt sopa är han.
Japp.
Det sjuka är inte bara att folk gottar sig i lemlästade "Ryssar" utan hoppas att Ryssen spränger dagis/skolor m.m så de kan intala sig själva att de är goda människor som hatar Ryssen.
Sen att Ukrainare som dödats får en Rysk armbindel/uniform och sedan blir en av dessa lemlästade "Ryssar" förstår de inte, inte ens när det finns videos på det.
Eller när Ukrainare poserar på bild innifrån dagis/skolor fullt beväpnade står de ändå som frågetecken när Ryssarna "beskjuter civila" 😁
Ca 500 civila offer efter 2 veckor och 1000-tals städer/byar befriade av Ryska trupper är ett mirakel.