2022-03-11, 16:54
  #74581
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Den funkar inte för mig, och heller inte för de flesta andra svenskar som inte sitter på Bahnhof. Jag fattar ärligt talat inte vad din grej är med att hela tiden gasta om att RT inte är censurerad? Om man vill att folk ska kunna se klippen man länkar är det bäst att länka till adresser som inte är blockade för de flesta.

Men skrik inte ut att det inte funkar det när det funkar. Om du ska hålla dig till sanningen så berätta hela då.

Bahnhof och Tele2 funkar prima.
Citera
2022-03-11, 16:55
  #74582
Medlem
Salcinns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Ville bara tala om att nyheten var äkta dock. JCPOA-förhandlingarna pausade på obestämd tid:

Iran nuclear talks are suspended amid new Russian demands
Negotiators called the break a “pause” not a rupture, but there were fears Russia may have succeeded in sabotaging the effort to revive the Iran nuclear deal.

https://www.washingtonpost.com/world/2022/03/11/iran-nuclear-talks-suspended/

Så ingen olja från Iran.

Och inget vaccin till Bangladesh:
/.../Among the abstaining members was the South Asian country of Bangladesh. As a result of that decision, Lithuania reversed a previous decision from earlier in the week to send over 440,000 doses of COVID-19 vaccines to Bangladesh, according to a report from Lithuanian National Radio and Television (LRT). This was confirmed to LRT by a spokesperson for Lithuanian prime minister Ingrida Šimonytė.
https://www.newsweek.com/vaccine-delivery-canceled-country-that-did-not-condemn-russia-1685561

Fräscht!


Och så nytt från Ukraina-konflikten.

Tydligen har ryssarna beslagtagit så mycket vapen att man har gett ut manualer på hur man ska använda dem:

Russians With Attitude
@RWApodcast
Supposedly Russian & Donbass forces have captured so many Javelins that the Russian gov has put together a manual
https://twitter.com/RWApodcast/status/1502242621057609731?s=20&t=_kDFnxsTyCV6KI-SatV3Ug
Bild:

https://pbs.twimg.com/media/FNkJrocXEAMogZn?format=jpg&name=large

Är detta sant! Fanns någon rapport om att en ukrainsk borgmästare som hade gett upp och fick fortsätta på sin position visat sin tacksamhet genom att börja sabotera hjälpsändningar till sin stad:
🇺🇦 According to Advisor to the Minister of Internal Affairs of Ukraine, 🇷🇺 Russian soldiers kidnapped Mayor of Melitopol Ivan Fedorov today.
https://t.me/QVINTAAETAS/4308

Ukrainska UAV:s går åt som smör i solsken:
"⚡️ Russian air defense systems reportedly shot down a Ukrainian Tu-141 drone over Crimea"
https://t.me/QVINTAAETAS/4306

Ska någon av dessa Ryska framgångar vara imponerande?

Givetvis bra att få fakta ifrån båda sidor men att du skryter med att Ryssland sköt ner en ukrainsk drönare och tar över ukrainska vapen är väl inget speciellt då man har en krigsmakt flergånger större och modernare än Ukraina. Något annat vore oerhört konstigt.

Att ens gå ut med dessa självklarheter visar väl delvis att det är brist på riktiga ryska framgångar. En nedskjuten drönare är mer passande att skryta om för en rebellgrupp i Afghanistan men att som stormakt gå ut med det är lite löjligt.
Citera
2022-03-11, 16:56
  #74583
Medlem
Det tragiska är att vi hade kunnat leva i en helt annan värld. Västeuropa och USA valde att stänga ute Ryssland efter Sovjets fall och expanderade NATO istället för att bjuda in Ryssland i värmen.

Gissar att militärindustrin var angelägen om att behålla Ryssland som en fiende för att hålla uppe försvarsbudgetarna. Det i sin tur öppnade dörren för Putin och andra hökar att ta makten.

Mot den bakgrunden känns det logiskt att vi skulle hamna här förr eller senare.
Citera
2022-03-11, 16:57
  #74584
Medlem
Kilowattjagarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Rysk propagandafilm släppt idag visar full fart framåt mot Kiev haha.

https://twitter.com/RWApodcast/status/1502298139570626565

Snabbspola, trovärdigt NOT.

Det är bara Miffon som sätter sig i en pansarvagn idag, snart kommer vi få se en film där dom är grillade, men förmodligen är den där filmen från norra Ryssland för ingen vettig människa sätter sig frivilligt i en sådan.
Känns 40-tal och kriga med pansarvagnar 2022, dom fungerar ju bäst som en webergrill.

Dom svenska myndigheterna varnar oss för ryska propagandaspridare i sociala medier, man kan ju inte påstå att dom lyser med sin frånvaro i den här tråden men det blir parodi när dom börjar svara på varandras inlägg.
Citera
2022-03-11, 16:57
  #74585
Medlem
undercover-racists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BonerBatman
Samtidigt lever deras ledare lyxliv i västvärlden Hur blåst får man vara.

Är våra ledare bättre tycker du? Dom ger sken av att vara rättvisa och okorruptbara men i själva verket är det oftast inte så.
Citera
2022-03-11, 16:57
  #74586
Medlem
Lawlines avatar
Ryssland ska nog sopa rent framför sin egen dörr innan dom gapar om nazister.


https://www.reddit.com/r/UkraineWarVideoReport/comments/tbngt6/neonazi_russian_attack_unit_russich_hints_its/

https://khpg.org/en/1420855493
Citera
2022-03-11, 16:58
  #74587
Medlem
shoottheelkss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mongosuffix
Och nu kommer Vitryssland med i matchen.

Enligt liverapportrringen på AB så har en sydlig stad i Vitryssland attackerats. Dock enligt ett twitterinlägg där så är det ryska plan som attackerat och skapat ett "false flagg". Lukashenko är i skrivande stund på möte med Putin.

Hittar inte infon men lär komma nyheter snart, om inte så radera detta.

Edit: Hittade posten.

Enligt ukrainsk militär är den påstådda beskjutningen mot belarusiska gränsbyn Kopani en så kallad falsk flagg-operation för att dra in Belarus i kriget.

"Vi vill officiellt deklarera att den ukrainska militären inte har eller kommer planera attacker mot Belarus", skriver ukrainska flygvapnet i ett uttalande.

Redan innan händelsen skrev den ukrainska försvarsministern Oleksej Reznikov på Facebook att man hade underrättelser kring en falsk flagg-operation

”Enligt våra underrättelser har en rad blodiga provokationer planerats av ockupationsmakterna", skriver han.

Rysk militär har inte kommenterat händelsen som sker samtidigt som Belarus president Aleksander Lukasjenko möter Vladimir Putin i Moskva, skriver Reuters.

Om det visar sig stämma så är rysslands "think tank" lika inkompetent som officerskåren.

Nu är det en nyhet från Reuters. Deras trovärdighet är i min mening 0 efter covidplandemin.
Bara att vänta och se.
Citera
2022-03-11, 16:58
  #74588
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Man får rapporter hela tiden om att väldigt höga ryska officerare stupar i kriget. Brukar inte höga officerare hålla till lite längre bak från frontlinjerna? Är det propaganda eller önsketänkande från Ukrainas sida, eller sköts den ryska militären så pass klantigt? Eller har den ryska armén ett överskott av generalspersoner så att de kan ha med dem vid fronten?
Fronten måste väl bemannas av någon. Nu har dom så få soldater så 16000 sandloppor flygs in från Syrien.
Citera
2022-03-11, 16:59
  #74589
Medlem
Ukrainas luftförsvar uppger att Ryssland beskjutit ett område i Belarus. Enligt försvaret använde sig ryska trupper av ett ukrainskt stridsflyg, i syfte att provocera Belarus till att ansluta till Rysslands invasion av Ukraina, rapporterar Sky News.

Inte ens en bra false flag kan man komma med. Varför skulle Ukraina beskjuta Vitryssland? Vad skulle man tjäna på det?
Citera
2022-03-11, 16:59
  #74590
Medlem
shoottheelkss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bluemellonme
Men skrik inte ut att det inte funkar det när det funkar. Om du ska hålla dig till sanningen så berätta hela då.

Bahnhof och Tele2 funkar prima.

Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Tele2 funkar INTE.

Telenor funkar inte.
Citera
2022-03-11, 17:00
  #74591
Medlem
Ukraina "Den trygghet på låg nivå som fanns under den sovjetiska tiden vittrade bort efter självständigheten. Levnadsstandarden är fortfarande lägre än före 1991 och hälsoläget är allvarligt."

"Ukrainsk nationalism har vuxit de senaste åren och den spelar allt större roll i befolkningens vardag. Pressfrihet garanteras i lag, men ett propagandakrig pågår mellan Ukraina och Ryssland och gör det svårt att navigera i medielandskapet. Korruptionen är utbredd och motverkar utvecklingen av en rättsstat."


Källa; Utrikespolitiska institutet

Några fakta om detta land som vill ha gräddfil in i eu..
__________________
Senast redigerad av popll 2022-03-11 kl. 17:05.
Citera
2022-03-11, 17:01
  #74592
Medlem
En spanning.

1. Visst går det dåligt för Ryssland, hur kan det komma sig? Är statusen på den ryska armén hela förklaringen? Flygvapnet då? Vad är deras ursäkt?

2. Jag tror inte man ska avfärda de förklaringar som ges för Rysslands fiasko. Men däremot tror jag att det finns en uppenbar omständighet som har enormt stor betydelse som inte närmelsevis får tillräcklig uppmärksamhet.

Det är USA:s inblandning i kriget på en krigsledningsnivå. Pentagons betydelse.

Lite bakgrund.
3. Det finns alltid en orsak till allting. När Putin sprider Novichuk i Salisbury i England för att mörda Sergei Skripal -- och hans dotter -- på värsta tänkbara sätt, handlar det om oerhört mycket mer än ett mord på en rysk avhoppad spion. Det kostar Ryssland väldigt mycket. Dels i skadestånd, dels i anseende, osv.

Varför gör Putin det? Varför skickar han en sådan oerhört stark signal för att avskräcka ryska spioner?

4. Förklaringen är uppenbar. Väst har varit alldeles för framgångsrika med att rekrytera ryska spioner.

Har du något belägg för det? Ja, det är exempelvis bara att kika på de amerikanska spioner i Ryssland som utväxlades mot 'the Illigals' 2010, Igor Sutyagin, Sergei Skripal, Gennadi Vasilenko och Alexsandr Zaporozhsky. Alla högra officerare i FSB och dvs. andra myndigheter. Och här rörde det sig om personer som fanns i livet, inte hade skjutits direkt, osv. Garanterat toppen av ett isberg. Se ex. https://www.nytimes.com/2010/07/10/world/europe/10spies.html.

Detta är också ett liknande exempel på vad USA erbjuder. Ett Iranskt skepp är på G med olja till Syrien. För att stoppa detta tvekade USA inte en sekund att erbjuda -- 15 MILJONER USD -- till kaptenen på båten om han lämnade över den till USA.
https://www.cbc.ca/news/business/iran-tanker-sanctions-adrian-darya-1.5271649

Hur lyckosamma är CIA när de approcherar en hög chef i FSB och erbjuder hen 15 miljoner dollar för att lämna över lite information? Personen i fråga kanske tjänar ett par tusen dollar i månaden annars. Om CIA lyckats gräva upp något "sockrar" de även säkert erbjudandet med lite utpressning, tackar du nej får frugan redan på att du varit otrogen, vi tipsar FSB om att du brutit mot regler osv osv osv.

5. Följdaktligen kan vi anta att USA har extremt bra "intel" från Ryssland. Biden hade ju stenkoll på att invasionen skulle komma. Man har säkert satt stopp för flertalet actioner genom att breaka dem i realtid.

6. Kriget i Ukraina är ju naturligtvis extremt viktigt i USA.

7. Jag frågar mig därför, hur många tusen människor jobbar dag och natt i USA med att serva Ukrainska armen med information, strategiska råd och andra stridsledningsfunktioner?

Detta är ju naturligtvis en av de viktigaste faktorerna i ett krig. Väldigt många faktorer kräver samverkan mellan olika discipliner i försvarsmakten. Spanning, artelleri, flygvapen, osv osv osv. Hur används resurserna bäst? Hur ska vapen och ammunition distribueras?

Detta är ju en extremt stor uppgift i ett krig med sjukt omfattande informationsflöde, flera hundra tusen soldater på respektive sida, missinformation, logistiska utmaningar osv osv osv.

Min gissning är att det sitter många många tusen människor i USA dag och natt och servar Ukraina på alla sätt man kan. När ett ryskt stridsflyg ska utföra en uppgift i Ukraina tror jag ukrainska luftförsvaret hör talas om det före den ryska piloten som ska utföra uppdraget.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in