Citat:
Ursprungligen postat av
eoku
Nej jag är inte pacifist, men jag anser att man inte ska delta i ett krig där chansen att vinna är minimal.
Och jag vill hellre att ukrainarna lever än att de dör.
Det är självklart att de som inte gillar kommunism och socialism, kommer lida i ett kommunistiskt/socialistiskt land. Men de som gillar kommunism och socialism, de lider inte mycket mer än vad människor i andra länder gör.
Du kallar människor landsförrädare för att de väljer fred istället för krig, och för att de ger upp när fienden är överlägsen.
Det får mig att tro att du är minst lika mycket diktator som Putin.
Dessutom, om Putin erbjuder Sverige en politik som är bättre för mig än vad den nuvarande svenska regeringen erbjuder, varför ska jag då tacka nej till Putin. Kan du förklara det för mig?
Varför bor du inte i Ryssland om Putin erbjuder något bättre än Sverige?
Självklart finns det mycket att ifrågasätta om svensk politik.
Men även om jag hatar sossarna så väljer dom alla dagar i veckan framför Putin Ryssland.
Vad innebär fred för Ukraina med Ryssland på Rysslands villkor?
Mer lidande, var har de att vinna? Sin frihet, bättre ekonomi, bättre levnadsstandard.
Det finns en anledning till att Ukraina kämpar som de gör och än så länge vinner kriget.
Att vinna för Ukraina innebär att Ryssland ger upp och låter Ukraina ha sitt egna land för sig själva.
För att Ryssland ska vinna så måste Ukraina antingen gå med på de orimliga krav som Ryssland kräver eller ta kontroll helt över Ukraina och slå ut motståndet.
Det går ju åt helvete för Ryssland än så länge.