Citat:
Ursprungligen postat av
Hobbybonde
Jag ligger vänster på den politiska skalan, och har således inte mkt till övers för nazister. Men hur många promille av Ukrainas befolkning är nazister? Och hur många promille behövs det för att rättfärdiga en invasion?
Hela den för nazist-grejen är befängd. Är nazismen ett problem? Givetvis. Är några promilles nazister i ett land något som ger Ryssland rätt att invadera och bomba skiten ur dessa länder? Inte direkt..
Ju mer man läser om Ukraina desto mer inser man att det faktiskt finns ett reellt neo-nazistiskt problem där. Och situationen för ryssar i östra Ukraina verkar inte ha varit vacker sedan 2014. Av allt att döma känns det här som en "naturlig" fortsättning av den konflikten. Rättfärdigar det en invasion? Nej
Men, som med det mesta är det inte svart eller vitt.
Det verkar vara en kombination av geopolitik och etniska konflikter som fått detta att ske. Som det verkar har väst spelat sina kort uruselt i flera årtionden och har inte gjort speciellt mycket för att förhindra den här utvecklingen, snarare har man hält bensin på elden. Föga förvånande