Citat:
Ursprungligen postat av
Callebilte
Han har gått fram med silkesvantar i Ukraina. Han skickade in värnpliktiga för att de som inte dog skulle bli härdade och få stridserfarenhet. Han ville ta Ukraina utan att slakta deras arme eftersom den skulle tjäna Putler sen om han bara snabbt lyckades byta ut regeringen.
Med sverige om han bara vill slå ut oss kommer han slå ut vårt flygförsvar och radarstationer med missiler och bombmattor. Därefter kan han släppa ner fallskärmstrupper som tar strategiska punkter.
Knappast så att han kommer med ångbåt...
Jag tror folk missuppfattat vad som sägs på nyheterna.. Han har gått in med 95% av vad de avsatt för invasionen.. inte 95% av hans totala styrkor..
Jo men sådär tänka man redan på 70-talet när jag gjorde militärtjänsten. Och det trodde jag tills för två veckor sen också.
Och det var ju exakt vad han försökte med i Ukraina. Och där har han ändå möjligheten att anfalla från alla håll utom rakt västerifrån. Och inte ens söderifrån krävs enbart landstigning eftersom Krim redan var ockuperat.
Nu står det helt klart att ett anfall mot Sverige inte alls är så enkelt (som jag och militären trott) om vi bortser från taktiska kärnvapen.
Att anfalla norrifrån är väldigt bökigt med all djävla skog och skit. Ryssar måste tydligen åka på breda fina vägar också vilket det inte finns från Murmansk.
Att anfalla enligt standard (och som svenska försvaret förutsatt) genom luftlandsättning i Mälardalen (både från nordväst och från sydväst mot Stockholm) i kombination med flyg/robotanfall mot strategiska mål och intagande av Arlanda och Skavsta är ju exakt vad de testade i Ukraina. Det gick åt h-e.
Landstigning har de inte ens prövat än i Ukraina än
Svagheten var den egna oförmågan kombinerat med underskattning av fienden.
Nu lär de väl tagga upp de egna vapensystemen och logistiken runt tills det blir dags för baltländerna, Finland och Sverige men de verkar ha stora grundläggande problem.
Om försvaret har tillräckligt med luftvärnsrobotar både för långt avstånd och kort så kommer det att räcka långt. Troligen kan även JAS-planen göra en hel del skada. Synd att Sverige verkar ha lagt ner de mobila flygbaserna men det borde gå att få igång relativt snabbt. Vägarna finns ju redan där och även om ryssarna såklart känner till alla ställen så kan de omöjligt bomba sönder alla potentiella landningsbanor för JAS.
När sen Ryssarna väl lyckas komma in i landet så ska de få in tillräckligt med pansar. Hurdå? Om de inte ens lyckas få in tillräckligt via alla vägar in i Ukraina? Norrifrån kan vi som sagt glömma.
Plötsligt får man en känsla av att med NATOs hjälp borde det gå att klara att försvara Sverige ganska framgångsrikt. Utan NATOS hjälp absolut längre än den vecka ÖB tidigare trodde. Det visar ju sig nu.
Och nu kommer Sverige att bygga upp ett gigantiskt försvar (även om vi går med i NATO) för minst 2% av BNI