Citat:
Ursprungligen postat av
Zurfarn08
Jag tycker att Ukraina kunde ha fullföljt sin del av Minskavtalet. Då hade man visat vilja. Men det innebär att ge särskild status åt Donbass, och det är man inte beredd att göra. Själv kan jag tycka att det är lite standardförfarande att göra det om det inom landets gränser ryms olika etniska eller kulturella grupper sedan lång tid tillbaka. Jämför t ex med Storbritannien. Det är ett sätt att minska spänningarna. Tänk om engelsmännen skulle skjuta skarpt mot skottarna för att skottarna vill ha sitt eget parlament.
Jag är ingen expert på Minskavtalen. Vilken del av avtalen är det som Ukraina inte har fullföljt? Som jag har förstått det har det mest varit utbrytarrepublikerna, påhejade av Moskva, som har brutit mot avtalen.
Att ge särskild status till specifika områden låter kanske bra på papperet. Men det är inte säkert att det är lämpligt i Ukrainas fall. Självstyre passar bäst om de etniska och kulturella grupperna finns geografiskt samlade. Så är det inte i Ukrainas fall. Visserligen finns det mer ryssar i östra Ukraina, men ryssarna i Ukraina är framförallt koncentrerade till städer. Det finns rysktalande i alla ukrainska städer utom längst i väster. Och det finns ukrainare på landsbygden i hela landet, även i Donetsk och Luhansk.