Citat:
Ursprungligen postat av
Zurfarn08
Varför skrev de på avtalet om de aldrig hade för avsikt att hålla det? Det är ju lika ohederligt som du menar att ryssen är.
Du har naturligtvis belägg för ditt påstående att de aldrig hade för avsikt att hedra Minskavtalet?
Oavsett vilket så har Ryssland nu effektivt dödat Minsk genom att invadera Ukraina i strid med FN-stadgan. Oavsett hur det går i kriget är en normalisering av relationerna med Ryssland, dvs lättnad av sanktionerna, tänkbar endast under förutsättning av att man återgår till Budapestmemorandumet och att Putinregimen berövas makten. Annars blir sanktionerna kvar, vilket innebär att Rysslands ekonomi kommer att utsättas för prövningar som ingen utvecklad större ekonomi utsatts för. Det kommer leda till outsägligt armod för Ryssland och det ryska folket.
Putte har alltså genom detta kört sin armé kaputt, kört sitt lands ekonomi i botten, förlorat de politiska framsteg han i sin värld uppnått genom Krim och utbrytarrepublikernas upprättande, förenat Nato, förenat EU, drivit upp försvarsviljan i Europa något enormt, samt säkerställt att ryssar kommer vara illa omtyckta i väst och hatade i Ukraina i generationer. Starkt jobbat.