2022-03-05, 09:59
  #56245
Medlem
Revejs avatar
66 224 ukrainska män som varit bosatta utomlands har återvänt till Ukraina för att delta i försvaret, enligt landets försvarsminister Oleksij Reznikov.

”Det är ytterligare tolv motiverade stridsbrigader. Ukrainare, vi är oövervinnerliga”, skriver Reznikov på Twitter.

Den ukrainska regeringen har vid flera tillfällen uppmanat människor med stridserfarenhet världen över att ansluta sig för att försvara Ukraina i kriget mot Ryssland och en internationell brigad har sedan tidigare upprättats för dem.

Aftonhoran.
Citera
2022-03-05, 10:00
  #56246
Medlem
Karppas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Det här är en video som påstås visa hur en rysk helikopter skjuts ner tidigare idag i nordvästra Ukraina:

https://twitter.com/OKhudetska/status/1500027916087971844

Tror ni videon är vad den påstås vara?

Nej, ser ut som från ett spel.
__________________
Senast redigerad av Karppa 2022-03-05 kl. 10:03.
Citera
2022-03-05, 10:00
  #56247
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Nej det kommer man inte att göra, inte kläder som ryssarna vill ha eller är vana att köpa.
Tror du på allvar att rysk medelklass vill gå runt i ryska elloskläder?
Ja du får tro vad du vill.
Det är inte Angola det handlar om.
Citera
2022-03-05, 10:00
  #56248
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av allegrageller
Det är en orimlighet att ”ledningen är nazister” då Zelensky är jude. Putins språkbruk devalverar alla etablerade definitioner. (Läs gärna hela artikeln)
Man ju bete sig "nazistiskt" trots att man är jude. Gillar egentligen inte dessa begrepp, men att var jude är ingen garanti..
Citera
2022-03-05, 10:01
  #56249
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
Zelensky klagar på NATO och tycker at de är fega
och inkompetenta.


Där förstår jag faktiskt hans frustration... Då både väst med NATO har gjort sanktioner mot Ryssland och skickat vapen till Ukriana för dömt Rysslands agerande. Samtidigt har alla länder och media pushat på för att dem är på Ukrainas sida.. Visst fan blir man mera modig då och slås mot Ryssland och kasta bort alla förhandlingarna.. Sen när verkligheten kommer i fatt alla. Så inser han att han faktiskt är väldigt ensam och han borde ha satt sig i förhandlingarna redan från början och gett Putin det han ville ha.

Hade han satt sig i förhandlingarna på engång med NATO/Väst i sin rygg och gett Ryssland det som dem ville ha så hade han förlorat så mycket mindre just nu har Ryssland ännu mera övertag i kommande förhandlingarna...

Den föredetta skådespelaren börjar inse att det här inte är någon action film som han kan ta om någon sceen på för att den blev fel på den..

Tragiskt och se...
Citera
2022-03-05, 10:01
  #56250
Medlem
Dr.Krankentots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Massmedia
Varför inte? Ser ut som en typisk operation av en Stinger-missil, som Ukraina har tusentals av. Träffsäkerhet om man låst på målet är över 90%, opereras av 1-2 man.

Låyer brs,fler såna till Ukrains
Citera
2022-03-05, 10:01
  #56251
Medlem
Massmedias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
Green screen?

Nej det verkar inte troligt. Vi har inte tredimensionella green screen på det sättet ännu.
Citera
2022-03-05, 10:01
  #56252
Medlem
stilichos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Girkin är rysk FSB officer som ihop med andra ryska FSB trupper och Wagnerslödder hittade på att de var separstister. Mängden lokalbor var och är begränsad i ”folkrepublikernas” styrkor.

Dock så renades huvuddelen av de så kallade ledarna ut av FSB efter vapenstilleståndet, både Motorola och Gyvi dödades av FSB + en hel rad andra. Orsaken var att dölja Rysslands deltagande i kriget, ledare tystades. Girkin lämnade tidigt och undgick utrensning.

Enligt Igor Girkins wikipedia-sida har det aldrig bekräftats att han verkligen är FSB-officer, även om mycket tyder på det.

Exakt hur mycket Donbass-upproret var inhemskt motiverat respektive hur mycket det var styrt från Moskva får vi antagligen aldrig veta. Men förekomsten av folk som Girkin (rysk medborgare utan band till Ukraina) på centrala positioner tyder onekligen på att en utomstående stormakt i öster har varit rätt drivande.
Citera
2022-03-05, 10:01
  #56253
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AntiMedelklassen
Konstigt, för här är hela konversationen mellan James Baker och Gorbachev 1990

https://nsarchive.gwu.edu/document/16117-document-06-record-conversation-between

"Not one inch eastward"


Men okej, den tog aldrig plats enligt dig alltså?
1990 så existerade Sovjetunionen, vad Gorbatjov och James Baker pratade om är ointressant, Sovjetunionen är upplöst och avtal med Sovjetunionen har ingen legal eller politisk verkan.
Eller skall vi hänvisa till vad Österrike-Ungern lovades i början på 1900 talet av Tsarryssland?

Kan du inte visa på att Ryssland fått sådana garantier?
Citera
2022-03-05, 10:01
  #56254
Medlem
Vad är "frihet" egentligen.
Citera
2022-03-05, 10:02
  #56255
Medlem
Driftstopps avatar
Den första svensken jag hört legitimerat åkt ner och krigat är Jesper söder.

Han kriga även i Syrien.
Ska bli intressant och följa hans resa.
Citera
2022-03-05, 10:02
  #56256
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Massmedia
Nej det verkar inte troligt. Vi har inte tredimensionella green screen på det sättet ännu.

Har du 3D TV?



VR har funnits länge...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in