Citat:
Ursprungligen postat av
Sang
Har inte tänkt på det, men sitter verkligen soldaterna i fordonen? Gör man det så gissar jag att det blir kallt i stridsvagnarna, och hur är det med värmen i de andra fordonen?
Har av naturliga orsaker ingen erfarenhet av just ryska vagnar men i Sverige hade vi nog absolut suttit i fordonen om vi trodde att vi var säkra (vilket dessa boys verkar tro då ingen berättar om krigets omfattning för dom vad det verkar). Det var en stor del av mitt liv som värnpliktig iaf

Stridsvagnarna håller hyffsad temp även dom på tomgång.
Nackdelen med det är ju bränsleåtgången, hur länge klarar din bil att stå på tomgång på en fyllning? 2 dygn? 3? En del har nu stått i en vecka och även om dom har större tankar så drar värmen betydligt mer. Det är väl en teori till varför dom enorma grupperingarna står stilla, slut på soppa.