Man kan vara djupt orolig för vad som kommer att ske med civilbefolkningen i Ukraina framöver.
Putin hade antagit ett mycket snabbt övertagande av Ukraina via en sorts blitzkrieg. Tidtabellen var (ungefär):
- Lördag 26/2 ta över Kiev och avsätta regeringen
- Torsdag 3/3 (efter ca en vecka) ha kontroll över åtminstone hela östra Ukraina (öster om linjen Vinnytsia-Korosten)
Verkligheten har blivit en helt annan. Invasionsstyrkan har kört fast. Ryska soldater dödas eller kapitulerar. Ukraina bjuder mycket större motstånd än väntat. Det andra bekymret för Putin är att västvärlden har enats i extremt starka sanktioner, samt stor påfyllning av nödvändiga vapen till Ukraina. Efter en dryg vecka har Ryssland bara tagit mycket små områden. Den största staden som Ryssarna har lyckats ta över hittills är Kherson, som är Ukrainas 17:e största stad. Det är som att Ryssland efter 8 dagar i krig mot Sverige bara skulle ha lyckats ta över Halmstad.
Redan i söndags rapporterades det om Putins ökande frustration. Detta ledde också till att han beslutade aktivera landets strategiska kärnvapen som hot mot väst. Inne i Ukraina har det lett till att han beordrar fruktansvärda bombningar mot civila bostadsområden:
Borodyanka:
https://pbs.twimg.com/media/FM2I4RPXIAUaJgt?format=jpg&name=large
Chernihiv:
https://essentialcosmeticshop.com/wp-content/uploads/2022/03/Russia-still-stalled-in-Ukraines-north-heavy-shelling-in-Kyiv.jpg
Kharkiv:
https://static.timesofisrael.com/www/uploads/2022/03/000_324B23B.jpg
Man kan vara mycket orolig för att Putin kommer att beordra mycket kraftigare destruktion mot civila områden i frustration över den långsamma framryckningen.