2022-03-04, 08:31
  #52237
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Flandern
Ärligt talat. Hur kan svenskar i denna tråd heja på ärkefienden Ryssland och försvara vad de håller på med. Jag blir grymt besviken och trodde inte det fanns sådana idioter i Sverige, ni borde skämmas!
Idiot blir man inte pga av att man inte delar dina åsikter. Snarare tvärtom känns det som. Nå... Jag kan nog bara svara för mig men flera faktorer:

1. Putin mer genuin än Zelenskyj. Zelenskyj är puppetfigur åt andra krafter.
2. Svenska natorunkare och pk-politiker behöver sig svidande näsbränna.
3. Modigare av Ryssland att anfalla än vad det är av Ukraina att försvara.
4. Ryssland är i förlängningen den svaga parten och behöver hjälp.
5. Jag vill se ett Väst- och OstUkraina där västra sidan utarmas.

Finns fler faktorer men främst dem och för att det i världen behövs en fredsbevarande stabiliserande maktsfär mot Nato och Väst.
"svenskar i denna tråd heja på ärkefienden Ryssland" På vilket sätt är Ryssland ärkefiende mer än vad media beskriver landet som?
Citera
2022-03-04, 08:32
  #52238
Medlem
MrEGreys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ny.Deodorant
Hemsida som blivit hackad ?

Det verkar som det blivit inga allvarliga skador på det stora kärnkraftsverket i sydöstra Ukraina..... denna gång.

Kanske, men att inte få upp den på en vecka är ju lite udda så något inslag av klassisk Rysk inkompetens och indolens verkar ändå vara i spel.
Citera
2022-03-04, 08:34
  #52239
Medlem
Tillssons avatar
Sablar vad mycket fordon som lämnas.

https://video.twimg.com/ext_tw_video/1499462950050050048/pu/vid/720x1280/QucOCwYOgLu3T8eO.mp4?tag=12

https://twitter.com/markito0171/status/1499530899037302787/photo/1
__________________
Senast redigerad av Tillsson 2022-03-04 kl. 08:37.
Citera
2022-03-04, 08:35
  #52240
Medlem
AlabamaHotcakess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av idontknowmyself
I det ögonblicket när ryssland erkänner de två utbrytarregionerna som självständiga, så långt kunde nog många se det som ett starkt taktiskt drag i den diplomatiska konflikt som rådde då.

Vem mer än Trumo påstod detta menar du?


Citat:
Men finns där något dokumenterat om hur Trump har reagerat på att Putin valde att attackera hela Ukraina och med fullt militärt våld dessutom. (utbrytarregionerna hade Putin kunnat gå in i som en fredsbevarande styrka för att skydda befolkningen där från attacker)

Nu har han ju såklart svängt, troligtvis för att han inte fattade hur jävla idiotiskt det var att stödja Putin från början och nu ser han hur hela den västerländska världen vänder sig emot honom. Han fattar trots sin bristande kognitiva förmåga att om han hade fortsatt stödja honom så hade det varit slutet för hans tid i rampljuset.
Citera
2022-03-04, 08:35
  #52241
Medlem
MrEGreys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Duvlort
Enligt uppskattning är Putin god för cirka 1 950 miljarder kronor.

Undrar hur mycket Putte tappat på rubelfall, frysning av utländska tilllgångar och underliggande krasch på moskvabörsen?

Förhoppningsvis är han snart bara god för lite fångkläder, en cell och en potta att pissa i.😀
Citera
2022-03-04, 08:35
  #52242
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrsEjPK
Citerar mig själv.Ingen som har svar på detta ?

Det är totalt döda. 4,641 döda på ukrainska sidan, 5,772 döda på ryska sidan och resten civila och det är alla civila oavsett vilken sida de varit på, eller antagligen kanske de inte varit på någon sida. Jag tror detta är väl dokumenterat för det har funnits sådana internationella observatörer på plats.
https://en.wikipedia.org/wiki/War_in_Donbas
Citera
2022-03-04, 08:36
  #52243
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AlabamaHotcakes
Syftar hen på detta måntro?

https://www.theguardian.com/us-news/2022/feb/23/trump-putin-genius-russia-ukraine-crisis



Detta var strax före invasionen dock.
Iofs kallade Trump Rysslands agerande för ett brott mot mänskligheten.
Joe Biden sitter på händerna och kallare Ukrainas folk för iranier under sitt ”stora tal”.
En av anledningarna till kriget är den svaga demokratiska administrationen, uttåget ur Afghanistan blev ett fiasko, nu lyckades USA trigga en invasion genom att i förväg ge Ryssland fria händer militärt.
Det är EU som agerar, inte Nato och USA.
Citera
2022-03-04, 08:36
  #52244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dozah
FYHELVETE! Det där är ju totalt mördande.


hej,

vad innebär det ?

"Sberbanks listning på LSE är nu nere på $0,02 från förra veckans $14,16.
Gazprom har gått från $8,55 till $0,05.

Total utplåning."
Citera
2022-03-04, 08:37
  #52245
Medlem
Sperssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rektumfrans
TV4 gör nu reklam för gynnsam propaganda i form av filmer dokumentärer om ukrainen.

Inte alls propagandakanal.

Det vi alla kan vara säkra på är att TV-kanaler i väst är lika mycket propaganda som TV-kanaler i Ryssland.

Fast åt olika håll.
Citera
2022-03-04, 08:37
  #52246
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Smutz
Intressant twittertråd om den generalens fallskärmsgrabbar:

https://twitter.com/kamilkazani/status/1499377671855292423?s=21

Låter lite hårdvinklat dock, läs med kritiska ögon.

Det är helt säkert rätt vad gäller dessa truppers status. Hela Pskov är genomsyrat av en kultur byggd kring dem.

Rent allmänt är det säkert också korrekt, att det är väldigt svårt för luftburna styrkor att slåss mot reguljära förband.

Så här på dag nio är det uppenbart att ryssarnas plan inte lyckades.
Citera
2022-03-04, 08:37
  #52247
Medlem
DjPuttes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Davy
Sen är det många pojkrumsnazister som sitter här och är helt övertygade om att judarna styr allt, även kriget i Ukraina.

Dom finns på alla deforum här på FB. Allt är julens fel. Och den judiska globala konspirationen är total.

Skapligt tröttsamt.
Skev verklighetsuppfattning samt en indoktrinering av fel propaganda då blir det så tyvärr, Det är ingen större nyhet i det du säger likt dig börjar det bli tröttsamt läsa samma rant i tråden det driver den inte framåt alls utan likt tivoli konvojen så står den still!
Citera
2022-03-04, 08:37
  #52248
Medlem
Öppnar de börsen idag?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in