2022-03-04, 03:28
  #51997
Medlem
BroderDonuts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flyforbannad
Var det inte Ukrainare som sköt mot den mer "officiella" byggnaden?

Kanske tråd sanning, men om man kollar ifrån denna streetviewn:
https://www.google.com/maps/@47.5060329,34.588625,3a,75y,138.92h,85.05t/data=!3m6!1e1!3m4!1sDhvLhz11BuV_TWwCmU4Ong!2e0!7i1 3312!8i6656

Då är det inte någon av kärnreaktorerna som fick skotteld. Utan en vanlig byggnad, som också tog eld. Så vart var elden mot en reaktor som har postats på diverse medier?
Korrekt. Kameran var från den första reaktorns riktning och filmade öster ut över parkeringsplatsen och den där byggnaden.
Citera
2022-03-04, 03:29
  #51998
Medlem
Upperkutts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1988
Detta är fan sjukt. När Svenska idrottare sitter och säger att man ska stänga av Ryska idrottare från all tävlan. Inte låta Ryska Para-athleter delta i Paralympics utan flagga.
Många av dessa idrottare supportar inte ens Putins krig, så varför i helafriden dras en hel befolkning över en kam? Ser dessa hjärntvättade individer inte att det är protester i HELA Ryssland inrikes, att folk blir arresterade i Ryssland och förmodligen mördade för att dem inte supportar Putins krig.

Så varför skulle en Rysk idrottare som förmodligen inte ens bor i Ryssland vara ett hot mot världens eller Ukrainas säkerhet. Det är fan galet att det skapas hat mot lilla människan som råkar vara född till Ryss och blir hatad i hela världen för att deras ledare är galen.
Sluta hata Ryska idrottare, dem har fan INGET med detta kriget att göra!

Inte konstigt alls att världen är fucked up, när dödligthat mot andra kan uppstå från minsta frö.

Jag minns Vlade Divac of hans bäste barndomsvän under Balkan kriget.
Dem blev dödsfiender enbart för att den ena var Kroat och den andre var Serb. Ingen av dem två deltog ens i kriget utan spelade Basket i USA. Så små frön som skapar dödligt hat mellan människor utan anledning, även bland ens närmaste älskade.

Dom har till och med stängt av Ryska katter från att vara med i internationella kattutställningar.

Jag skojar INTE.

https://www.themoscowtimes.com/2022/03/03/russian-cats-banned-from-international-shows-over-russias-actions-in-ukraine-a76739

https://www.rollingstone.com/culture/culture-news/russias-cats-banned-international-competition-1315925/

https://eu.usatoday.com/story/news/world/2022/03/03/russian-cats-banned/9367074002/

En Rysk vän undrade vad dom ska göra med Ryska mygg som flyger över gränsen i sommar.
Citera
2022-03-04, 03:29
  #51999
Medlem
Drooids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av absinten
En mycket bra analys av det ryska politiska läget just nu: https://www.themoscowtimes.com/2022/03/01/putins-strategic-failure-and-the-risk-of-escalation-a76690
Intressant. Jag lägger till länk till originalkällan och till Dr Nigel Gould-Davies som skrev det.
"Putin’s strategic failure and the risk of escalation"
https://www.iiss.org/blogs/military-balance/2022/03/putin-strategic-failure

https://www.iiss.org/people/europe/dr-nigel-gould-davies
Twitter: https://twitter.com/Nigelgd1
Citera
2022-03-04, 03:31
  #52000
Medlem
Hela strategin för Ukrainas regering kretsar kring att föra västvärlden in i ett större krig. Man kan sympatisera med dem, men de är den minst pålitliga informationskällan i världen just nu.
Citera
2022-03-04, 03:32
  #52001
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DjungleBONGOS
Finns det risk att Kärnkraftverket exploderar om den får tillräckligt mycke skada? Om den exploderar, blir det inte som en atombomb då?

1000ggr värre om kärnkraftverket exploderar...exploderar kärnkraftverket = strålning sprids över hela Europa 10ggr värre än Tjernobyl för 30+ år sen. Och strålning från den olyckan finns fortfarande kvar i Sverige på vissa platser...

1 atombomb är ingenting i sammanhanget (bortsett om den nu inte skulle falla på typ kiev) över 2000 kärnvapen har exploderat senaste 100 åren (tester)
Citera
2022-03-04, 03:36
  #52002
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrMadoff
Jag vill gärna ta del av infon oavsett hur mycket eller lite det är. Det låter intressant.

HOUSTON, March 1 (Reuters) - Europe last month held its spot as the top importer of U.S. liquefied natural gas (LNG) for a third month in a row, taking nearly three-fourths of exports, according to preliminary Refinitiv vessel tracking data.
Citera
2022-03-04, 03:38
  #52003
Medlem
BroderDonuts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DjungleBONGOS
Finns det risk att Kärnkraftverket exploderar om den får tillräckligt mycke skada? Om den exploderar, blir det inte som en atombomb då? Eller har Kärnkraftverket massa säkerhet som förhindrar explosion?
Det rapporteras att kärnkraftverken är avstängda för tillfället och att brandkåren har tillgång till dem. Så det borde inte vara någon fara om det inte sker sabotage för att förstöra kylsystemet genom att bryta all strömen till kärnkraftsverken och samtidigt förstöra de interna dieselmotorerna.
Citera
2022-03-04, 03:39
  #52004
Medlem
Folketstempels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DjungleBONGOS
Finns det risk att Kärnkraftverket exploderar om den får tillräckligt mycke skada? Om den exploderar, blir det inte som en atombomb då?

Ja om vi inte slutar spela boll med ryssarna. Men om vi slutar köpa deras gas så exploderar kärnkraftverket, kanske säger DN och även Aftonbladet.

Vänta tills i morgon då Europas twittare vaknat.
Handikapp OS kan inte vara funkisfobiskt eller homofobiskt.

En genuskontroll av strålhalten kan väntas först efter klockan 9.00 då aulan och kafét är öppna.
Ryssar är politiskt korrekt att förtrycka, halvryssar samt mulatter av slaviskt påbrå bör fängslas i arbetsläger. Polacker och Serber tillhör fienden då de bryter lika fult på svenska.
Citera
2022-03-04, 03:39
  #52005
Medlem
area50s avatar
Elden har lagt sig för en stund sedan och ingen farlig strålning kan mätas https://twitter.com/iaeaorg/status/1499571709774422017
Citera
2022-03-04, 03:42
  #52006
Medlem
EU och NATO kan få slut på kriget i ett nafs genom att säga Ukraina aldrig får gå med i NATO.
I stället låter de slakten pågå och de bara tittar på och gottar sig i förödelsen.
Den humanitära stormakten Sverige skickar till och med mer vapen så att konflikten och dödandet utvidgas.
Citera
2022-03-04, 03:46
  #52007
Medlem
BroderDonuts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
EU och NATO kan få slut på kriget i ett nafs genom att säga Ukraina aldrig får gå med i NATO.
I stället låter de slakten pågå och de bara tittar på och gottar sig i förödelsen.
Den humanitära stormakten Sverige skickar till och med mer vapen så att konflikten och dödandet utvidgas.
Jag tror inte EU har något att säga i NATO frågan, men annars har du rätt. Rysslands och Ukrainas regeringen kan också stoppa kriget när som helst om någon av parterna var resonliga.
Citera
2022-03-04, 03:48
  #52008
Medlem
Upperkutts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
EU och NATO kan få slut på kriget i ett nafs genom att säga Ukraina aldrig får gå med i NATO.
I stället låter de slakten pågå och de bara tittar på och gottar sig i förödelsen.
Den humanitära stormakten Sverige skickar till och med mer vapen så att konflikten och dödandet utvidgas.

Det är lugnt. Ukraina har snart vunnit om man kollar på dom här siffrorna:

(FB) Putin beordrar styrkor att gå in i Ukraina - INVASION NU
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in