Citat:
Ursprungligen postat av
Snapcount
Det går snabbt nu..., mycket snabbt.., språket är även allvarsamt...
President Niinistö reser till USA – efter möte med partiledare och uppmaning om att hålla huvudet kallt
Några timmar efter pressmeddelandet om möten med riksdagspartierna kom nästa pressmeddelande: President Niinistö reser till USA för att träffa president Joe Biden på fredag.
Samtalen i Vita huset sägs handla om Rysslands angrepp på Ukraina, krigets inverkan på den europeiska säkerhetsordningen och det bilaterala samarbetet mellan Finland och USA. Det blir ett kort arbetsbesök i Washington DC på mycket kort varsel, med möten också med andra politiska aktörer.
https://svenska.yle.fi/a/7-10013710
NATO medlemskap, säkerhetsgarantier ?
1. Köp av stridsflygplan F-35A/B.
2. Den andra sanningen är att Joe Biden behöver Finland, Finlands geografiska läge och infrastruktur samt Finlands arme för att trovärdigt förlänga fronten mot Ryssland och eventuellt bekriga det.
3. Den Amerikanska armen, US Marines, m.m. är i ett bedrövligt skick och saknar i princip helt förmåga att kriga bortom västtyskland.
4. Primärintresset är med andra ord sälja prylar, medlemsskap i NATO eller proxy-krig mot Ryssland.
5. Finnarna har järnkoll på läget i Öst medan Amerikanarna antagligen mest är influerade av sådana som ej äger tillträde till exempelvis Finsk värnplikt och statsanställningar.
6. Finland har med andra ord en ganska god position och får nog skyddsgarantier mot Ryssland. Förövrigt är det ju som så att USA inte kan låta Ryssland vinna i luften när de har både F-18 och F-35.
7. Nu är det färdigflashbackat.