Ja du ...om du general skickar du hela gänget i stadsskytte krig så man får samla en massa liksäckar eller tröttar ut motståndet??
Du vet mat behövs för att slåss ...du har väl räknat ut den biten hoppas jag
Ryssland verkar ha luften så kan bromsa VARENDA förstärkning UA kommer med, så konvojen kan lugna sig... men den är inte "stilla "
De vill inte hamna i Artelleri regn
Sen kommer de angripa Odessa för full kontroll i kusten
Varsågod...eller tror du på "soppa torsk " teorin fortfarande så kan jag inte hjälpa dig
Så länge du är artig och sluta kalla folk dumheter utan ens veta ens bakgrund så kan du fråga vad du vill och jag svarar
Men kalla mig INTE troll, kallar du min farfar troll som slogs mot de, dödade de i Finland men han sörjde de, njöt inte att döda de, såg inte ner på de och sa att man ska respektera sin fiende och inte underskatta de
Putin är min fiende men han har räknat ut detta metodiskt tro inget annat
Sen går KRIG ALDRIG som planerat, då ändrar man taktik.....målet är fortfarande igång eller hur?
Citat:
Ursprungligen postat av
Hor-Ulla
Ja nu ser det ut så. I Krigets början kan väl knappast du tycka att Ryssarnas taktik var genomtänkt?
Haha men du har militärakunskaper menar du?
Vad håller den 6 mil långa konvojen på med? ALLA militärexperter i Sverige och utomlands, även underrättelsetjänst hävdar att Ryssarna inte har ordning på logistiken samt att stridsmoralen är usel. Därav att den står och stampar på samma ställe.
Vi pratar 2 dagar innan han ber Kazakstan om hjälp. Du tycker inte det är anmärkningsvärt med tanke på att Ryssarna har samlat trupp och förberett denna invasion i flera månader utanför Ukrainas gräns?
Kan du inte bara erkänna att detta krig är ett fiasko för din chef Putte?