2022-03-02, 17:48
  #45709
Medlem
seriouslyfuckedups avatar
Till västtrollen: Biden kan inte säga att Ryssland begår krigsbrott baserat på vad som hänt hittills.

CNN
Citera
2022-03-02, 17:48
  #45710
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AlabamaHotcakes
Jag tycker inte att vi bör föra ideologiernas kamp i denna tråden. Låt oss för en gångs skull vara lite samstämmiga till Putins invasion av Ukraina.

Du har har rätt.. Ta istället en titt på hur USA rekommenderat Zelenskyj att hantera situationen – och varför. Framfört av den f.d. amerikansk arméöversten Douglas Macgregor.

Detta budskap borde ingen missa: (för den som kan avvara 3min 45sek)

https://www.youtube.com/watch?v=EYk3OyB9juE
Citera
2022-03-02, 17:48
  #45711
Medlem
allt.o.ingets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawline
USA med allierade anser att det är upp till Ukraina om dom vill ingå i EU eller NATO det är inget Ryssland ska lägga sig i. Det har du också förstått om du läst på. Har du en avvikande åsikt så visa på en källa som styrker ditt påstående i klar text.

USA med allierade låg bakom en statskupp i Ukraina mot en demokratiskt vald ryssvänlig president. Sedan installeras en EU- och NATO-vänlig president. Sån här skit har USA hållit på med sedan andra världskrigets slut. Finns hur många exempel som helst.
Citera
2022-03-02, 17:48
  #45712
Medlem
GangBangTanjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av woefulnissan
Vad yrar du om? Ryssland vinner, inte ens nära. Man har redan diskuterat ceasefire till Rysslands fördel.

Vladolf kommer att få vistas i sin bunker till någon sätter ett extra uthål mellan ögonen. Det finns inga om, endast när.
Citera
2022-03-02, 17:48
  #45713
Medlem
dLn_sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oksai79
Du kan inte släppa mig nu va. Gjorde jag sådant intryck på dig? Men gullet. Jag följer bara SVT och Aftonbladet. Källornas källor. 😘

Bra att du är svarslös, det visade att jag hade rätt. Längre än så går det nog inte att komma för det hade varit som att försöka krama vatten ur en sten.
Citera
2022-03-02, 17:48
  #45714
Medlem
Upperkutts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reiwa
Ojdå, var det känsligt att påpeka att du ser upp till en islamist som Kadyrov? Och han är inte vilken islamist som helst, utan han är så nära IS i brutalitet man kan komma.

Är det känsligt att påpeka Putin, som du suger av varje dag, är en nära vän och allierad med islamisten Kadyrov?

Du tror alltså att man stödjer allt man kollar på?
Citera
2022-03-02, 17:49
  #45715
Medlem
JamesWebbs avatar
Lite kul video på några Ukrainare som snott tanks av ryssarna. https://twitter.com/olex_scherba/status/1499059588779368449?s=20&t=rBkCJjXX3vnpMhgbG5oIOQ

Har även börjat dyka upp videos på TikTok om hur du startar och kör ryssarnas olika fordon
Citera
2022-03-02, 17:49
  #45716
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av woefulnissan
Vad yrar du om? Ryssland vinner, inte ens nära. Man har redan diskuterat ceasefire till Rysslands fördel.

Det enda ryssarna vinner är första slaget, men hela kriget, kan de aldrig vinna.

Sanktionerna kommer nöta ner ryssarna bit för bit. Vänta bara tills de vågar öppna börsen igen 😅
Och oligarkerna kommer få det tuffare och tuffare att lämna landet.
Citera
2022-03-02, 17:49
  #45717
Medlem
MrEGreys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Tvärt om. Rysslands ekonomi är inte större än Spaniens. De har ingen större påverkan på världsmarknaden.

Man pratar om att införa ännu hårdare sanktioner. Ryska befolkningen kommer snart svälta.

Den var väl i Spaniens eller Italiens storlek före allt detta. Efter sanktionerna börjat bita kommer den vara ännu mindre. Svårt att beräkna BNP för en ekonomi som främst består att man byter kål mot potatis på marknadstorget.
Citera
2022-03-02, 17:49
  #45718
Medlem
woefulnissans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av seriouslyfuckedup
Till västtrollen: Biden kan inte säga att Ryssland begår krigsbrott baserat på vad som hänt hittills.

CNN

Ryssland har behandlat Ukraina med silkesvantarna på. Så vet inte vad folk yrar om.
Citera
2022-03-02, 17:49
  #45719
Medlem
Vintergrisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Steff83
Ja.Kina njuter nog i smyg. Dessvärre. Tänk på att dom vill helst ha kvar Putin och hans regim, Dom är inte intresserade av Ryssland får någon statskupp och går mot mer demokratisk riktning...

Gissningsvis så hejar man på detta men vill ha ett utdraget krig för att sen kunna utnyttja ett sargat Ryssland (med eller utan Ukraina) till max.

Det är nog inte osannolikt nej, även om man antagligen är försiktiga med att visa för mycket stöd utåt då det skulle kunna drabba det egna landet i form av sanktioner.

Åtminstone är det en teori om vad kineserna sysslar med, men precis som med Moskva är transparensen i Peking inte direkt den största så helt säker kan man väl inte vara.
Citera
2022-03-02, 17:49
  #45720
Medlem
Lawlines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B-a-c-k-f-l-a-s-h
Du är en dumskalle-goj som lärt dig gå lydigt i koppel.

Vad ska ni göra nu när era spionsatteliter är släkt ner av hackers?

Duman ska ha extrainsatt möte troligen för att diskutera problemet. När för en galen ledare att trycka på kärnknappen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in