Citat:
Ursprungligen postat av
Thelonegunman
Flyktingarna kommer från Putins krig och terror och inte för att försvararna försvarar sig.
Zelenskys ses av sitt folk som en stor hjälte som inspirerar sitt folk att slåss och bekämpa inkräktare. Hela världen applåderar hans kurage och mod, till skillnad från den lille despoten i Kreml som inte ens vågar sitta inom tio meter från sina egna ministrar. Han verkar bra paranoid den lille fegisen.
Det måste vara jobbigt för dig att ha vanföreställningar och uppfattningar som så kraftigt avviker från konsensus.
Det är bekvämt att sitta på avstånd med popcorn men Ukraina får betala ett högt pris för Zelenskys ignorans och historielöshet. Den enda ursäkten för DIN historielöshet och ignorans är om du gick i blöjor under kalla kriget. Eller har du glömt vad som hände när ryssarna försökte placera kärnvapen på Kuba?
Men om du tror att faktarelativism fungerar på en rysk 1900-talsmänniska som Putin är du farligt ute. Han är varken paranoid eller galen, bara rationell och realist och han agerar helt i enlighet med sina egna intressen och värden.
Att konsensus nu verkar vara att detta krig "tagit väst på sängen" är bara en dålig ursäkt för total ignorans, hybris och en erbarmlig säkerhetspolitik från EU: sida, inte minst sedan Merkel lämnade skutan.
Välkommen till verkligheten och det kalla kriget som aldrig upphörde.