Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2022-02-28, 11:22
  #33397
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av torstenferdinand
Det enda Putin är ett bevis på är att mångkultur bara "funkar" om det är en diktatur som påtvingar "integrering" genom att först bomba skiten ur Grozny för att betvinga tjetjenerna och sedan icensätta en massa hatbrott mot muslimska gästarbetare för att framea och slänga alla vita nationalister (som han först använde som kanonmat mot tjetjenerna dessutom) i Ryssland i fängelse.

Putins Ryssland är "kulturmarxismen" på crack din dumme fan! Putin låtsas bara vara emot bögeri och transor för att blidka muslimerna. Annars är "based" och "trad" Ryssland värdlsledande inom skilsmässor, aborter, könssjukdomar och andra mysiga "trad" grejor.

Förhållandet mellan folken är inte alls heller en dans på rosor.

Ryssälskare pratar om ordning och reda i Ryssland, men i Ryssland finns det en diskussion om stora problem med invandrare från Centralasien.

Ibland är det ganska likt delforumet invandring och integration, där folk pratar om kriminella invandrare.
Citera
2022-02-28, 11:22
  #33398
Medlem
Felstavarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
SVT:

Citat:
Ryska centralbanken meddelar att aktiehandeln på Moskvabörsen inte kommer att öppna i dag, måndag. Det uppger radiokanalen RTRS enligt Reuters
.

Skräll! Men man kan inte skjuta upp det oundvikliga hur länge som helst. Tur i oturen att ryssarna inte blir mycket äldre än 70 år i genomsnitt, pensionsåldern får snart höjas till 100 år om det fortsätter i den här takten.
Citera
2022-02-28, 11:22
  #33399
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dozah
Frågan är dock om Ryssland är särskilt sugna på det nu?

Jag menar, kollar bara hur hela väst enades och ställde sig bakom Ukraina. Vad kommer ske när Ryssland ger dig på Sverige och ett EU-land?

De patetiska ryssarna klarar knappt av att ta över ett grannland. Stridsvagnar som står stilla efter soppatorsk... Tror ni verkligen de kan kriga mot andra länder längre bort och nå större framgångar?
Citera
2022-02-28, 11:23
  #33400
Medlem
rotesaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dilzos
Vi hjälper Ukraina med vapen = legitimt ryskt mål, Gotland kanske ryker i bara farten.

Flera gånger och genom åratal har jag läst att Gotland lätt tas av ryssarna, ungefär som att det inte skulle spela någon roll för vare sig Sverige eller omvärlden.

Man måste nog här begripa att Nato har ett lika stort intresse att bevara Gotland svenskt.
Samt det tillhör Sverige.
Gotland är Sverige, och jag tycker det är helt skevt att ständigt skjuta bort Gotland som om det vore i någon slags gråzon.
Svensk militär skulle aldrig ge upp Gotland, och Nato skulle med stor sannolikhet gå loss med skydd runt ön om ryssarna skulle börja avancera.
Citera
2022-02-28, 11:23
  #33401
Citat:
Ursprungligen postat av Krakem
Det är detta som varit ett bittert piller att svälja. Tror det var Trotskij som myntade hans och Stalins interna konflikter som ett ”bolsjevikiskt gängkrig” där den ena var mer klassiskt marxistisk och den andra hade en statsnationalistisk utblick.

Även bland kulturmarxister finns det konflikter och geografiska kontrollbehov som kan krocka med varandra och leda till öppet bråk. Särskilt som samtliga versioner är imperialistiska till sin natur.

Japp. Biden mot Putin är egentligen bara en fortsättning på käbblet mellan Trotskij och Stalin. All geopolitik sedan 1945 är det. Två konkurrende former utav globalism helt enkelt. Båda vidriga och anti-vita fast på olika sätt. Jag föredrar för närvarande motvilligt Biden/Trotskij.
__________________
Senast redigerad av torstenferdinand 2022-02-28 kl. 11:36.
Citera
2022-02-28, 11:23
  #33402
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zapohd
Jag är väldigt tveksam till att detta kommer att ske.

Det är en sak att skicka över vapen som Ukrainska armen/soldaten kan använda själva.

Men att låta Ukraina använda ett modernt stridsflyg där piloten och understöds personalen måste komma från ett EU eller Nato land är något helt annat och kan ses som en mer aggressiv handling mot Ryssland.

Handlar om bla polska Mig-29or, och de är redan påväg. (eller ja , tekniskt så har de nog bussat ukrainskq piloterna över gränsen och stoppat dem i "skorven".

väst ukraina är ju i stort orört (likt större delen av ukraina)
Citera
2022-02-28, 11:23
  #33403
Medlem
D3adknights avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skojabara
Den stora starka ryska björnen blev plötsligt en liiiten Nalle, vad skall vi döpa den till Namnföslag på att kalla ryssar?


Kan kalla ryssarna för småbjönarna/småbjörnen. ?

Har något kommit fram om hur samtalen går? Eller avslutade?
Citera
2022-02-28, 11:24
  #33404
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Precis. Och det är ju såklart avgörande om man ska jämföra förluster. Sluta hålla på med källor hit och dit och använd det i argumentation. Ingen vet. Man får förmodligen korrektare siffor om man går tillbaka i historien om man vill gör en uppskattning av förluster på båda sidor. . Hittills rapporteras det ju i stort sätt noll Ukrainska förluster, hur seriöst är det egentligen?

Ryska förluster är förmodligen också överdrivna för att stärka stridsmoralen. Har alltid varit såhär i krig, bara gå tillbaka historiskt och se hur narrativet var då i andra krig.
Ryssarna har rapporterat typ 200 VDV landsatta, målet taget och 200 UA nazister dödade?
Ukraina har rapportera om egna förluster från dag 1 men jag gissar att dessa siffror ändå hålls ned.
Citera
2022-02-28, 11:25
  #33405
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Säkert. Inte mindre hjärndött för det. Hade någon bett mig satsa en slant på vem som kommer bäst ut ur det här så är inte Putin förstahandsalternativet.

Eller hur, t.o.m Kina har ju bojkottat Ryssland. Snacka om att inte fatta vilket håll vinden blåser.
Citera
2022-02-28, 11:25
  #33406
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av D3adknight
Kan kalla ryssarna för småbjönarna/småbjörnen. ?

Har något kommit fram om hur samtalen går? Eller avslutade?
Det började idag 10.00 kanske inte är slut, inte hört något.
Citera
2022-02-28, 11:25
  #33407
Medlem
karmamans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av punishersweden
Ni nazister som har vänner i Mariupol. Dom kommer samtliga vara döda eller tillfångatagna inom de närmsta dygnen.

Mariupol är snart taget.

Av nazisterna i Wagner Group eller?
Citera
2022-02-28, 11:26
  #33408
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Vad Ryssland skulle ha gjort i det här fallet var att helt nöja sig med att enbart ta Donbas. Sanktionerna var betydligt mindre och Ryssland skulle få tillgång till ett större territorium och en massa nya ryssar. Nu kommer Ryssland inte få någonting annat än Donbas men till vilken kostnad då? Detta är en stor miss från Rysslands sida. Visst - vad ryssarna egentligen behöver är en buffertstat men det kommer de inte få i Ukraina. Det är en omöjlighet.
Jag tror man behöver förstå Putin på ett annat sätt. Han är psykopat med en längtan av att leda en stormakt såsom den var på Sovjet-tiden. Han skulle aldrig nöja sig med Krim och Donbass utan vill ha alla gamla sovjet-stater, och i hans skissblock finns säkert idéer runt att ta fler länder i Europa. Hans metod att skicka in ryska soldater i Donbass med bortsprättade nationalitetsbeteckningar, och kalla dem "ukrainska separatister" var klurigt – men har varit väldigt tidskrävande för honom.
Putin-råttan är 69 år gammal och ville ha lite snabbare resultat än i Donbass så att han får några år i livet som Nya Sovjets president.

Efter detta kommer Ryssland aldrig behålla varken Donbass eller Krim. Putin är rökt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in