Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2022-02-28, 00:38
  #31813
Medlem
Steff83s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Ingen vet. Ingen förutom de allra högst upp känner i detalj, vem som har sagt vad och till vem. Putin/Lavrov/Biden/Blinken.
Info från sociala medier, MSM tillåter att på sin höjd sia om framtiden.

Enkla frågor som ingen kan besvara:
1) Vad är planen för Kiev? De övriga städerna är inte lika viktiga. De kan bearbetas senare.
2) Ska hänsyn till civila tas, eller ska målen uppfyllas till varje pris? Det avgör om marktrupper eller flygvapnet sätts in.
3) Tänker man ta hela Ukraina, eller delar av? Hur ser den nya gränsdragningen ut?

Citat:
Ursprungligen postat av Gynekologstol
Jag håller med dig till fullo. Jag har hittills alltid varit emot västvärldens och i synnerhet Sveriges militära äventyr, men att skicka vapen till Ukraina anser jag är helt riktigt. Vidare så tycker jag att Sverige borde ta emot de flyktingar som nu kommer från Ukraina. De är raka motsatsen till de skäggbarn som vi har vant oss vid, och om det kan komma något gott ur det här vansinniga kriget så är det att dessa står i så skarp kontrast till skäggbarnen.
Ja. Sverige behöver snarare kompensera med dessa (troligen en majoritet kvinnor denna gång) för att jämna ut dela för senaste decenniernas miserabla politik.
Citera
2022-02-28, 00:39
  #31814
Medlem
Alla vapen som skickas till ukraina, skickas de med flyg? Tänk om ryssarna får tag i dessa? :/
Citera
2022-02-28, 00:39
  #31815
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wisconsin-Nights
Precis så. Det kommer ju att vara fri jakt på allt som doftar Rysk militär.
I städer. I byar.

Vad är Putins (nuvarande) plan?

Inte för att tala om vad det innebär rent ekonomiskt, kolossal kostnad. Ukraina är knappast litet.
Citera
2022-02-28, 00:39
  #31816
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Där ser man, ukrainska militärledningen luras bara då det säger att det går dåligt!

I själva verket är ryssarna snart utkörda? Men vad var väl annat att vänta, den ukrainske soldaten är nog bättre än till och med finnen!

Nej det är han inte. Finnen är bäst och det erkände till och med Nikita Chrustjew som såg hur duktiga finnarna var som soldater. På den tiden var det både ukrainska och ryska soldater som slogs mot finnarna i vinterkriget.
Citera
2022-02-28, 00:39
  #31817
Medlem
I småstaden Volnovakha med 20000 invånare (Donetsk oblast) har ryssarna försökt spränga bort hela orten, men ukrainska armén lyckades till slut stoppa en del av ödeläggelsen och har till sist fått bort ryssarna som dock fortsatt omringar den lilla staden.
Citera
2022-02-28, 00:40
  #31818
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Menar du att Irak, Syrien, Libyen, Afghanistan och en lång radda länder som genom åren fått besök av Uncle Sam inte var "suveräna"??

Rumsfeld, Cheney, Wolfowitz var förstås helt sansade gentlemän. Putin, Trump däremot... oy vey.

En anledning till varför det här är så stort är ju för att folk räknar ukraina till väst nu. Det är så nära inpå då blir det starkare reaktion. Det väst gör är att visa putin att sånt inte accepteras i vårt fina EU.

Det är sjukt men så är det. Folk bryr sig inte om det släpps bomber som dödar tusentals barn i arabländerna men smäller någon i vårt eget trygga kvarter då djävlar. Tyvärr är det den mentaliteten vi utvecklat i väst (tack vare liberalism). Man bryr sig bara om sig själv och det egna närområdet.
Citera
2022-02-28, 00:41
  #31819
Medlem
Manissas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zergrush
Krig är ett helvete på så gott som alla plan, det är därför de i största möjliga mån bör undvikas.
Men alla gånger ges man inte ens det valet, och vid ett ytterligt fåtal tillfällen kan de rentav vara nödvändiga.

Som nu. Ryssen måste skjutas ner och drivas tillbaka, tills han förstår att man inte går in i andra länder med berått mod och vapen i hand.

Putin får stå till svars för de landsmän han skickat i döden och förklara för deras mödrar varför han gjorde det.
...men han kommer naturligtvis ljuga och snyfta istället, som den patetiska jävla offerkofta han är.

Edit: Holy shit får rapport från människor med bekanta i Kiev; det är fullt krig där nu, men styrkor i Kiev gör anfall ut från staden! Man slår ut omkringliggande ryska artillerigrupperingar som beskjuter områden i och runt stan! Good luck and God speed!

Jäkel va gött, med possitiva nyheter! Ukrainarna försvarar huvudstaden som hjältar! Hoppas det går bra för dina bekanta!
Citera
2022-02-28, 00:41
  #31820
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av butterfly9797
Alla vapen som skickas till ukraina, skickas de med flyg? Tänk om ryssarna får tag i dessa? :/

Nej de flygs till Polen men sedan åker de över land. jag såg någon bild att vissa saker kom med tåg från Polen.
Citera
2022-02-28, 00:42
  #31821
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Hur tänker du nu? Vilka skulle tvinga Ryssland att betala böter?
Du har en poäng. Ryssland kan skita i att betala för de skador de orsakat och förbli frånkopplade från SWIFT-systemet för alltid. Det är kanske inte ett så dumt alternativ att helt enkelt isolera sig och strunta i resten av världen. Ryssarna odlar sitt eget vete och kan tillverka leksaker till barnen av pinnar och stenar.
Man kan till och med behålla Putin som ledare och skicka sina mammor och systrar till honom med jämna mellanrum så att han får utlopp för sina drifter.
Citera
2022-02-28, 00:42
  #31822
Medlem
sanchoos avatar
Fan vad härligt! Den stora supermakten lyckas inte ens åstadkomma något av denna operationen. Pinsamt!

Blir ofta pannkaka av dessa fälttåg när ryssarna planerar och deltar.

Kan folk sluta kalla Ryssland för en supermakt? Och varför är det så många som försvarar Putin? Kan förstå att annekteringen var Krim var delvis befogad, men detta? "Avnazifiering" av Ukraina?
Citera
2022-02-28, 00:42
  #31823
Medlem
Österrikiska Reiffeisenbanks ryska verksamhet har nu släppt sina valutakurser för imorgon. De startar dagen med 150 RUB/USD, upp från 83 i fredags. Enligt Wall Street Journal väntas ett "blodbad" på de ryska marknaderna under måndagen.
https://www.raiffeisen.ru/currency_rates/
Citera
2022-02-28, 00:42
  #31824
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Menar du att Irak, Syrien, Libyen, Afghanistan och en lång radda länder som genom åren fått besök av Uncle Sam inte var "suveräna"??

Rumsfeld, Cheney, Wolfowitz var förstås helt sansade gentlemän. Putin, Trump däremot... oy vey.
Varför måste man tycka vad USA gjort är accaptabelt bara för att man håller på Ukraina i den här konflikten och tycker Putins invation är vedervärdig?

Finns en medelväg där man tycker att inget land ska invadera ett annat oavsett om det är Ryssland som ska hjälpa Ukraina bli av med nazist-jude-narkomaner och få "frihet att välja själva" eller USA som ska bomba Syrien och Libyen till "liberal demokrati".

Alla Putin älskare här verkar tycka hans krig är korrekt bara för att USA gjort samma sak förut. Helt skruvat argument.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in