Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-02-27, 18:38
  #29413
Medlem
likebananass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Duvlort
Vad har Ryssland åstadkommit de senaste decennierna? Vilka innovationer och landvinningar?
Förutom världens andra största armé, som senaste dagarna visat sig vara fiaskobetonat.

Nästan inga. Dessutom de som har åstadkommit någonting är tyskar eller polacker som är antingen födda i Ryssland eller flyttat dit.
Citera
2022-02-27, 18:38
  #29414
Medlem
Herostratoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mess11
Är inte så lätt för journalister i krigstid. De är säkert trötta eftersom Mello slutade sent igår.

Hur många timmar har SVT och 4an ägnat åt kriget denna helg? Är det ens plural?

Klara Henry åker Vasaloppet, det som är av störst intresse för Svenska folket just nu enligt SVT chefen. Är det fortfarande kvinnan från UNT?
SVT är nästan lika frånkopplade från verkligheten som Putler.
Citera
2022-02-27, 18:38
  #29415
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HatadAvGud
Putin går inte all in, han använder långsam belägring istället. Tills han tröttnar, då kommer det bli åka av. Om jag förstår rätt är 2/3-delar av trupperna utanför Ukraina, elittrupperna. Undrar vart de ska? Västerut!!!??
Jag tror Ukraina kan slappna av lite nu. Ryssland har skramlat länge om sin militära överlägsenhet. Nu ser vi att det det handlar om dåligt utbildade soldater i rostiga pansarvagnar som knappt är kördugliga. "Elittrupperna" är nog inget att oroa sig för heller.
Citera
2022-02-27, 18:38
  #29416
Medlem
iDiot5s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Du vet att sk "Ghost of Kiev" är ett sorgligt exempel på ukrainska fake news?
Finns videos från ukrainska civila som förklarar den påhittade historien om Spöket.

Tänk efter. Var i Ukraina och varför skulle Ryssland stationera jaktplan när det inte finns något ukrainsk jaktflyg?

Fungerar ju! Det är det viktigast just nu isåfall! Ukraina behöver hjältar!
Finns jaktflyg. Dom hade i alla fall ett 80-tal Mig-29 or för ett antal år sedan och ett antal andra plantyper typ Su-27or.
Citera
2022-02-27, 18:38
  #29417
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BAB7

Är Ukraina verkligen beredda att offra sitt eget folk på detta viset?
Det är extremt tydligt att dom är villiga att offra sitt liv för sitt fosterland. Sanna frihetskämpar som inte kommer att ge upp. All respekt ska dom ha.
Citera
2022-02-27, 18:38
  #29418
Citat:
Ursprungligen postat av JamesWebb
Efter att kriget har pågått i något år med 100 000-tals döda ryssar så kanske ryska folket tröttnar och hänger Putin?
Någon av hans närmaste män skjuter honom och blir hjälten som stoppade kärnvapenkrig?

100 000-tals Ukrainare är redo att dö för sin frihet, är ryssarna det?

Om det enda alternativet är att Ukraina undertecknar en villkorslös kapitulation så kommer tyvärr detta sluta med kärnvapenkrig. Bäst att köpa in lite jod mm i veckan...

100 000-tals ukrainare kommer att dö om de inte antingen förhandlar eller kapitulerar. Hela världen kommer titta på utan att göra nåt så länge inte Nato attackeras.

Folk verkar tror att det finns en enkel väg ur detta eller att Putin på nåt sätt skulle ge sig bara man fryser ut honom.

Han har tagit ett jävla kliv och invaderat Ukraina och kommer inte sluta förrän han har kontroll över det. Han har såklart tänkt igenom detta länge och noga. Varenda tänkbart scenario är simulerat. Tar det 1 månad, 3 månader eller 2 år spelar ingen roll.
Citera
2022-02-27, 18:38
  #29419
Medlem
Ryssland har gått ut och sagt att de ska "strike at western vehicles carrying weapon aid"

Det kan bli messy..
Citera
2022-02-27, 18:38
  #29420
Medlem
Lifeisnows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HARD-WORKER
Neonazisterna eller vilka väljer du?
Främst barnfamiljer..annars bryr jag mig inte .
Citera
2022-02-27, 18:38
  #29421
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mofasti
Vad får ryssland ut av att ljuga? Finns ingen orsak att en av världens främsta nationer ska sitta och ljuga och trolla.

Snarare ukraina då jag aldrig hör något om deras förluster. Det är snarare ett tecken påp desperation och att ukraina har tappat mycket. Så ja ryssland redovisar åtminstone förluster till skillnad från ert bunkergäng i kiev.

Det redovisas ukrianska förluster regelbundet. även barn och antal skadade.
Citera
2022-02-27, 18:39
  #29422
Luffrepublikerna luhansk och donetak har inte tagit en millimeter av ukransik mark under Rysslands offensiv.
Citera
2022-02-27, 18:39
  #29423
Medlem
Herostratoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Full mobilisering inom hela EU. En gemensam attack rakt in i hjärtat av Moskva. Putin har blivit fullständigt galen och Ryssland måste avmilitariseras. Inget han gör mera är rationellt.
Putler är nog knappast i Moskva, eller är han?
Citera
2022-02-27, 18:39
  #29424
Medlem
Alla ex yougoslaver i Sverige har ju nu möjligheten att fly tillbaka till sina länder.

Vart tar svensken vägen när ryssen kommer?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in