Citat:
Ursprungligen postat av
minay
Sverige kan såklart inte ta egna beslut utan är en pjäs i spelet. Bara för andra länder beslutar om att stänga luftrummet så ska dverige haka på. Är detta verkligen stödet de visar till ukraina? Sanktioner och stänga luftrummet?
Den socialdemokratiska doktrinen är att andra ska kunna hållas ansvariga om beslutet på något sätt senare blir ifrågasatt.
Därav tar allt också tid i Sverige, flera länder har redan beslutat om flygförbud, Boris i UK var först ut för två dagar sedan. Nu maler det i Sveriges beslutkorridorer, man vill gärna ha med sig EU, det ska inte tas ett eget beslut är vad som kommuniceras.
Samma sak med beslut om support till Ukraina, det ska malas i Försvaret och det är inte klart än. Fjanten och lådvinsberusade Maggan stod själv och raljerade på Presskonferensen i fredags att hon ska minsann jobba i helgen. Ser inte ut att ha blivit så mkt gjort än i alla fall.