Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-02-27, 09:10
  #26317
Medlem
rotesaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Malacoda
Tydligen har ryssarna gett upp Kyiv för tillfället. Styrkorna rullar mot Kharkiv. Enligt Porseryd tror han dom ska sätta upp en egen "ukrainsk" regering där

Jag skrev redan igår eftermiddag att ryssarna kommer fokusera på Kharkiv först, innan dom nämnvärt rör Kiev.
Ryssarna har nog kommit på att det kan skapa ostadighet i Ukrainas försvar genom att ta Kharkiv, då det är en militärstad.
Senare på kvällen började CNN kabla ut en enorm rysk kraftsamling som rullade in från Belogorad.
+200st stridvagnar och enheter med termobariska ramper.

Porseryd är sen på bollen, och även sned.
Putin kommer inte ge sig förrän han har även Kiev.
Citera
2022-02-27, 09:10
  #26318
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Det fanns en video med V-märkta vagnar som rullade in.

Fanns en video...jo men det finns massa videos .
Citera
2022-02-27, 09:10
  #26319
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AlbusPercival
Detta var det största propaganda inlägget jag sett sedan Goebbels härjade i Tyskland.
Likväl sant din tönt
Citera
2022-02-27, 09:10
  #26320
Medlem
ariberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Coba

Hoppas leveranserna till Ukraina går skyndsamt och lyckosamt!

Mvh

Det kommer inte fram några leveranser till Ukraina då Ryssland behärskar luftrummet. Sjövägen och landsvägarna är också stängda. Ukrainarna får hålla till godo med hemmagjorda molotovcocktails.
Det är bara rent blaj av västledarna att de skall skicka vapen, de är medvetna om att alla dörröppningar är stängda.
Citera
2022-02-27, 09:11
  #26321
Ryssland sänder en delegation till Minsk för samtal. Men Ukrainas folkvalde president avisar platsen eftersom Belarus ingår tillsammans med Ryssland i det brottsliga anfallet mot Ukraina. Klokt beslut av presidenten. Bakom Rysslands s k samtal ligger ett lömskt försök att tillfångata presidenten just där.
https://www.msn.com/sv-se/nyheter/utrikes/ryska-byr%C3%A5er-kreml-redo-f%C3%B6r-samtal-med-ukraina-delegation-i-belarus/ar-AAUmvdp?ocid=msedgdhp&pc=U531
Citera
2022-02-27, 09:11
  #26322
Medlem
rotesaus avatar
Ukraina skapar nu en internationell militär-legion, där vem som helst kan ansluta i kriget mot ryssarna.
Citera
2022-02-27, 09:11
  #26323
Moderator
Tinuviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Malacoda
Tydligen har ryssarna gett upp Kyiv för tillfället. Styrkorna rullar mot Kharkiv. Enligt Porseryd tror han dom ska sätta upp en egen "ukrainsk" regering där
Som jag förstår det så attackerar de ingen stad direkt just nu utan försöker omringa dem med trupp istället.
Citera
2022-02-27, 09:12
  #26324
Medlem
qwerty-66s avatar
Intressant om Kinas position i konflikten. När kommer Xi ringa Putler o ta kontroll över utvecklingen? Putler sitter ju i knäet på Xi nu...

https://www.theguardian.com/world/2022/feb/27/ukraine-what-will-china-do-there-are-signs-it-is-uneasy-about-putins-methods
Citera
2022-02-27, 09:12
  #26325
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Adjektivet
Nej? Ingen har luftherrsvälde och anledningen till det är att Ukraina sitter på så många sofistikerade Luftvärn som är mobila.
De är utslagna sedan första timmen ungefär. Vi fick se en mobil enhet rulla på för sig själv utan kontroll över en bil igår. Kommer du inte ihåg det?

Om du ska ha lite seriös pro-ukrainsk information hittar du det här:

Rob Lee
@RALee85
PhD student @warstudies. Previously @USMC, @ColumbiaSIPA, @CentreAST, and @AlfaFellowship.
Focused on Russian defense policy.
https://twitter.com/RALee85
Citera
2022-02-27, 09:12
  #26326
Medlem
Putins invasion blottar ryssarnas inkompetens och de förödmjukas nu inför hela världen...
Citera
2022-02-27, 09:12
  #26327
Medlem
Cobas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Novakolia
Är inte jag en västerlänning menar du?
Nä. Jag tror du är en tyrannlänning.

Men köp ryska statsobligationer vetja. Din barn, barnbarn och barnbarnsbarn kommer kunna använda de som tallriksunderlägg mången år om ni laminerar dem.
Lycka till!
https://mobile.twitter.com/Perspective2050/status/1497254013393424384

Mvh
Citera
2022-02-27, 09:13
  #26328
Medlem
Termos99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av barkie
Han kämpar som fan på twitter och Facebook den lilla råttan, det ska han ha.

Zelenskyy kommer gå till historien som den man som stod upp mot aggression, Ukrainare fortsätter att slåss för sin frihet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in