Citat:
Ursprungligen postat av
BAB7
Jag är lite bekymrad över rysshatet i tråden, jag tycker det är tråkigt och helt oacceptabelt.
Jag förstår inte varför vi inte kan diskutera denna konflikt på ett balanserat och neutralt vis.
Det finns ingen god eller ond sida i denna konflikt.
Varken Ryssland eller Ukraina vill ha det på detta viset, därför är det viktigt att vi snabbast möjligt får en lösning i frågan.
Den ukrainska regeringen vägrade under lördagen att börja föra fredsförhandlingar.
Det är naturligtvis extremt olyckligt och kommer kosta många oskyldiga ukrainska liv.
Ukraina kan kapitulera idag, men dom vägrar.
Det är som sagt en komplex situation, och nu har vi lång natt framför oss, och tyvärr kommer oskyldiga civila att dö i natt i strider mellan ryska och ukrainska trupper, i Kiev, i Kharkiv, i Mariuopol..
Ukraina kunde räddat dessa människor genom att underteckna en villkorslös kapitulation redan idag, men de väljer att offra sina egna medborgare istället..
Det är ett fruktansvärt agerande av Ukraina, det är min personliga mening!
Ryssland vill visst ha krig. Det är därför de invaderade Ukraina. Allt blod, ja allt blod, finns på Putin och hans lakejers händer.
Ukraina var minsann ingen utopi innan detta, men det är faktiskt helt jävla ointressant. De hotade inte Ryssland och då ska de inte invadera. Då begår de krigsbrott. Sånna ska fängslas efter en vända i Haag för att aldrig få se dagsljus igen.