2022-02-26, 13:35
  #20665
Medlem
rokossovskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AndersPersson99
Ryssland har invaderat ett fritt och demokratiskt land i Europa. Du är en desinformatör och förrädare.

Ukraina är en diktatur. Demokratin avskaffades 2014. Ryssland har försvarat sig mot denna diktatur. Du vet inte vad en förrädare är. Det är en sådan som går andra makters ärenden - såsom juntan gör i dagens Ukraina - istället för att värna den egna nationens intressen.
Citera
2022-02-26, 13:35
  #20666
Medlem
Mayahems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Källa på att Belarus har gått in med trupper i Ukraina? Det är väl bara Ryssland som fått fri lejd genom landet så de lättare kunde komma åt Kiev. Vad jag vet har Lukasjenko uttalat sig om att Belarus inte aktivt kommer delta i konflikten i Ukraina.

Till och med Putins närmaste män är Lukas knähundar. Men jag behöver också en källa.
Citera
2022-02-26, 13:35
  #20667
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Fo
__________________
Senast redigerad av enough-is-enough 2022-02-26 kl. 13:53.
Citera
2022-02-26, 13:35
  #20668
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ClasZtefanYngwezon
Lista på allierade till Ryssland:


Brasilien
Indien
Kina
Venezuela
Syrien
Iran
Sydafrika
Nordkorea
Vitryssland
Förenade Arabemiraten


Lycka till Nato.
Brasilien är ju med på NATO övningar och har starka band till USA.
Indien är väldens största demokrati definitivt inte en allierad till ryssen.
Venezuela vad ska de skicka? Kokain o mariachis?
Syrien kan ju knappt försvara sig mot lilla Israel.
Iran med sina flygplan från 60 talet.
Sydafrika den var udda men visst vad ska de göra?
Resten av shithole countrys i listan är bara sorgligt.
Enda respektingivande är Kina som är stort beroende av väst ekonomiskt och vill ta tillbaka Sibirien från Ryssland lika mycket som de vill störa USA.
Ingen i NATO blir rädd någon får kanske ont i magen av skratt.
Citera
2022-02-26, 13:35
  #20669
Medlem
Anktalares avatar
Hoppas Putin får samma öde som Gaddafi, uppgrävd ur någon håla för att sen bli penetrerad med en bajonett i arslet för att be om nåd med orden "vad har jag gjort er". Innan han blir skjuten i huvudet och magen.

Putin kanske borde tänka på hur han vill dö.
Citera
2022-02-26, 13:35
  #20670
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Ryssland har inte fått sköta sitt. Det har blivit hotat. Detta är sanningen och bakgrunden:

Ryssland har blivit inringat av NATO och därmed amerikanska trupper. Detta är ett stigande hot, som blev akut iom att demokratin i Ukraina avskaffades 2014 och en proxyregim för USA tillträdde i Kiev, som startade krig mot den egna befolkningen i Öst, som vill bevara demokratin. Detta har eskalerat under 8 år, med ett alltmer hotfullt Ukraina.

Ryssland drog gränsen. Då förhandlingar med USA misslyckades, så var Ryssland tvungen att avvärja hotet, vilket sker nu. Detta gör Ryssland med stöd av internationell rätt och dess fredsbevarande mission kommer att lyckas. Därmed får vi ett Ryssland som är mindre hotat och ett mindre hotat Ryssland är bra för fred och stabilitet i Europa.

Eftersom Ryssland är starkast, så gör vi bäst i att beakta Rysslands säkerhetsintressen, vilket juntan i Kiev förstås inte gjorde, eftersom husse i USA ville annat.

Skjut dig själv. Ryssland har själva gjort sig till ett hot genom att närma sig och aktivt hota kringliggande länder följt av ett övertagande av ett grannlands territorium. Ryssland hade kunnat hålla sig till sitt och sluta hota omvärlden. Enkelt.
Citera
2022-02-26, 13:35
  #20671
Moderator
Tinuviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av von Hindenburg
Nej, Ryssland lade in sitt veto.

Nigga please
Ryssland som dessutom är ordförande i Säkerhetsrådet.
Citera
2022-02-26, 13:35
  #20672
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Källa på att Belarus har gått in med trupper i Ukraina? Det är väl bara Ryssland som fått fri lejd genom landet så de lättare kunde komma åt Kiev. Vad jag vet har Lukasjenko uttalat sig om att Belarus inte aktivt kommer delta i konflikten i Ukraina.

Källa: https://mobile.twitter.com/NatashaBertrand/status/1496717859107618820
Citera
2022-02-26, 13:35
  #20673
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ClasZtefanYngwezon
BRICS

Stämmer, mina kunskaper var för gamla. De ingår sedan 2010 .
Citera
2022-02-26, 13:36
  #20674
Medlem
Tvonds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vanartad
Jag talar om satellitbilder där du ser pansarvagnar (oklart vilken modell men garanterat inte någon T-64)
Det som är mest anmärkningsvärt är mängden med attackhelikoptrar.


Jag orkar inte med din idioti längre så du får försöka terrorisera någon annan med ditt skitsnack

Så kan du tala om få vilka vagnar du ser upplys oss ovetandes. Sanningen är att du har noll koll på vad ryssarna har för materiell redo. Jag kan upplysa dig så du blir lite klokare framöver. Det man ser på de senaste dagarnas satellitbilder är T64,T72 och T80 materiel från 80 talet och tidigare. Ryssen förfogar även över T90 i små antal oklart hur många.

Sedan ser man även tusentals av olika BMP 1-3 vagnar även det omodernt materiell som sträcker sig från tidigt 70 tal.

Redan nu kan vi se 600-700 av dessa vagnar brinnades efter ukrainska vägar. Hur du kan tro att ryssen skulle kunna ta Baltikum på några dagar är skrattretande och helt verklighetsfrämmande.

Du får ha en fortsatt trevlig dag i din psykos.
Citera
2022-02-26, 13:36
  #20675
Medlem
seriouslyfuckedups avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MittNyaSaliv
Är det bekräftat att två IL-76 lastade med 2x100 fallskärmssoldater blev nedskjutna i natt? Vore i så fall vad man kan förvänta sig av den ryska krigsmakten där en general garanterar att allt ukrainskt luftförsvar är neutraliserat och så skickar en annan general in transportflyg till en säker död. Samma med luftlandsättningen vid flygplatsen. En general lovar att de kan hålla flygplatsen i x timmar, en annan general lovar att de ska nå fram i tid, en tredje skickar iväg transportflyg...

I alla fall den ena hade redan släppt sina vdv.
Citera
2022-02-26, 13:36
  #20676
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Lugna ned dig.

Vad innebär det att ”Kiev faller” och är det ens Rysslands mål?

Moskva är nog mest intresserad av att statsledningen oskadliggörs och att kaos råder i Kiev, vilket spär på flyktingströmmen till Väst, underminerar alla samhällsfunktioner och dränerar Ukraina på möjligheterna att göra motstånd.

Ryssland har ju inget mål att föra utdragna och långvariga gatustrider i huvudstaden. Ryssland har knappast speciellt bråttom nu när man knäckt den ukrainska militära infrastrukturen. Låt oss se hur det ser ut om 1 månad.

Nu strömmar det in vapen och ammunition till de Ukrainska styrkorna. Och Ryssland förlorar sin hemmafront, tvingas till cencur. Det ser mycket illa ut för Ryssland nu.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in