Citat:
Ursprungligen postat av
radiopanna
Jag står på Ukrainas sida i detta men att beväpna civilbefolkningen känns som ett jävligt fult och desperat drag.
Okej att det är frivilligt men det kommer också bli oerhört tacksamt att senare beskylla ryska soldater för att döda civila. Blir man beskjuten kommer elden besvaras oavsett vem den kommer ifrån.
Tycker för övrigt inte att detta bådar gott för Kiev och dess befolkning. Av bilder att döma är det någon tafatt sprängd bro, improviserade vägblockader gjorda i sista minuten och uråldriga vapen även i militärens händer. Nej, jag har ingen bra känsla inför resten av detta dygn.
Befolkningen sätter stort tryck om att få vara med och försvara.
Både militär och civilsamhälle vet att man står i underläge mot ryska krigsmakten, därav tar man i från tårna i detta mycket allvarliga läge.
Tror faktiskt även Sverige skulle göra detsamma om vi skulle pressas så hårt i krig som Ukraina nu gör, och ingen annan hjälp utifrån finns att få.