Jag sa nej till EU, jag sa nej till NATO!!!
Nu Hoppas jag att vår nya statsminister Magdalena Andersson också säger NEJ till att bidra med vapen till Ukraina. Gör hon inte det så är skulden hennes om kriget kommer till Sverige. Hennes och ingen annans! Glöm inte det!
"Natos expansion och den amerikanska strävan efter världsdominans har skapat en situation som är så pass instabil att ett kärnvapenkrig har blivit ett reellt hot. Det säger tänkaren och lingvisten Noam Chomsky i en intervju med RT.
Det "nya Nato" som uppstod efter Sovjetunionens sammanbrott är i grunden en USA-kontrollerad insatsstyrka med ett helt annat uppdrag än det ursprungliga, enligt Chomsky.
– Man kan i själva verket fråga sig varför Nato över huvud taget fortsatte att existera. Det officiella motivet till att bilda Nato var att försvara Västeuropa från anfallande ryska horder.
När det ryska hotet försvann på 1990-talet hade det varit naturligt att upplösa alliansen, men i stället skedde motsatsen – i strid mot alla avtal expanderade Nato hela vägen mot den ryska gränsen.
https://www.vaken.se/karnvapenkrig-hotar-varlden-2/