2022-02-24, 17:22
  #6169
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
16:53 Russland vil svare med same mynt

Moskva lovar at dei vil svare på sanksjonane frå EU og USA med same mynt, melder det russiske utanriksdepartementet.

– I samsvar med like-for-like-prinsippet, som er grunnleggjande for folkeretten, vil vi gjennomføre tøffe gjengjeldingstiltak, heiter det i ei fråsegn frå talsperson for utanriksdepartementet, Maria Zakharova.

Ho kallar òg dei gjeldande og varsla sanksjonane frå EU og USA, som kjem som eit svar på Russlands invasjon av Ukraina, som «uvennlege».


https://www.nrk.no/nyheter/ukraina-1.11480927

Biden skall ju snacka 18:30 och nya sanktioner skall ju presenteras. Om "swift" stängs av så tror jag att Putin kommer att stänga av gaskranen till europa.


Efter sanktioner, vad kommer härnäst?
Citera
2022-02-24, 17:22
  #6170
Medlem
Zelensky: The city of Kharkov is safe, our soldiers and police were able to stop the enemy attack.


Russia is under cyber attack. Kremlin official site crashed.
Citera
2022-02-24, 17:22
  #6171
Medlem
XtraXs avatar
Olof K Gustafsson är en aldrig sinande källa av information om denna konflikt.

https://twitter.com/olof_gustafsson
Citera
2022-02-24, 17:22
  #6172
Medlem
Rimberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Transport, fallskärmsjägare eller terrorbombning?
Ryssland har mycket riktigt bedömt att det var riskfritt att genomföra denna operation, då både Nato och USA är tandlösa för närvarande, då väst mest är en skrävlande papperstiger idag, som inte har råd att gå i krig, med sin kommande hyperinflation.
Tror dock att Trump hade skött detta bättre än den demente Bidén.
__________________
Senast redigerad av Rimbert 2022-02-24 kl. 17:31.
Citera
2022-02-24, 17:22
  #6173
Medlem
DidierDrogba02s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Norrlandssommar
Vilken timing ändå: Världens stater börjar avsluta pandemin, och som i ett trollslag har de ett "krig" att fokusera på. Nästan samma dag. Vilken slump!

Invasionen sker på 8års dagen av Rysslands övertagande av Krim. Han har säkert planerat detta långt i förväg för att det Ukrainska folket ska uppleva ett till blodbad som det blev 2014.

Det Putin ej begriper är att han sviker sin sovjetiska dröm för Nikita Chrusjtjov gav bort Krim som en gåva till Ukraina 1954. Och vem var det som Nikita tog över makten från 1953? Just det Stalin som är Putins idol.
Citera
2022-02-24, 17:22
  #6174
Medlem
MuntertMongos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av torstenferdinand
Jo. Biden behövde det här nu hur pass aggressiv han än kommer låtsas vara mot Putin i kvällens tal. Han behövde egentligen det här nu.

Väst har inga möjligheter att lägga sig i när Putin söndrar det egna folket inifrån genom att våldta sin egen syster Ukraina. Som en kallbrand kommer Putins regim långsamt sprida förruttnaden tills syster Ukraina skär bort den döda vävnaden.

Skulle väst blanda sig i aktivt blir de golaren i orten som får många på båda sidor att ena sig mot golaren medans syster Ukraina glöms bort. Däremot kommer man tillhandahålla skalpellen.
Citera
2022-02-24, 17:22
  #6175
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av punishersweden
Osannolikt. Vad har Ryssland att vinna på det?

Bygga upp Sovjet igen.
Citera
2022-02-24, 17:23
  #6176
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptenstjärt
Varför ska NATO göra det? Alla länder är fria att ingå i allianser. Det är inte Rysslands sak.

Tror inte att det hade varit så fritt om exempelvis Kanada hade beslutat sig för att gå med i Warsawapakten när den existerade. Det var inte heller så fritt för Kuba att låta Sovjetunionen ha militärbaser där. Vissa oskrivna regler finns i världspolitiken. Man kan fråga sig vad NATO:s egentliga syfte är.
Citera
2022-02-24, 17:23
  #6177
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Americanwest
Kommer uppgifter att hela ryska bataljonen vid striderna i Tjernobyl har kapitulerat.

Toltalt sett går det dåligt för Ryssland. Dom hade nog inte räknat med så hårt motstånd samt att Ukraina fortfarande kommunicerar med sina olika regioner trots hårda bombningar från luften.

Skall man krossa Ukraina krävs mycket mer trupper. Ryssland kör fast i Ukraina som det ser ut nu. Och nu är det också kväll och vi har en natt och fortfarande är motståndet obrutet.
Citera
2022-02-24, 17:23
  #6178
Medlem
Jofs avatar
Finns tuffa tag mot Ryssarna OM väst vill.
Sanktioner gällande Swift skulle lamslå Rysk ekonomi , men slå hårt också mot företag i väst. För svensk del uppgick exporten till Ryssland till drygt 20 miljarder kronor under januari till november 2021. Med ett stopp för Swift kommer svenska företag inte längre att kunna ta betalt för den exporten.

Det är en anledning till att många tvekat för att införa en så drastisk åtgärd. Det är svårt att avgöra sannolikheten men ska jag ändå gissa är det kanske en 50/50 sannolikhet, säger Per Hammarlund på SEB. Men blir kriget långvarigt och blodigt ökar sannolikheten.
Citera
2022-02-24, 17:23
  #6179
Medlem
Hor-Ullas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av guderi
Och NATO får väl flytta runt sin militär och sina vapen hur de vill i sina medlemsländer, gå och lägg dig nu din lilla ryssfjant


Exakt. Den ryska retoriken funkar tydligen bara åt Rysslands håll.
Citera
2022-02-24, 17:23
  #6180
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CharlieMartel
Putin stoppar folkmord.

Vi vet alla hur det gick i ww2 när 60 miljoner dödades i koncentrationsläger

Putin ser till att det inte upprepas. Har redan pågått i 8 år


https://sputniknews.com/20220224/putin-authorizes-special-operation-in-donbass-1093318890.html

60 miljoner i koncentrations läger? Vilken värld lever du i, dessutom så dödade ryssarna o Stalin fler oskyldiga människor är nazi Tyskland, vilket är illa
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in