Citat:
Ursprungligen postat av
fagin
Trodde det var extremt svårt att skjuta ner dagens stridsflygplan, och att det enklaste sättet är att bekämpa dom när dom står på marken? Och nu har alltså ukraina redan skjutit ner 5? Kan det vara sanning?
Krävs väl egentligen SAMs för det generellt, alltså speciella stora missiler med förmåga att jaga upp ett stridsflygplan på långt avstånd och hög höjd. Du kan skjuta ner dem på närhåll om de flyger lågt och mot dig eller om du är tillräckligt nära, men det är svårt att hamna i ett sådant läge och få den möjligheten. Flyg undviker sådana lägen.
Det är extremt svårt, ja. Det är däremot lättare för ett annat stridsflyg att jaga upp och skjuta ner ett annat flyg. Toppmoderna flyg klarar det här på mycket långt avstånd.
Tror ryssland däremot har ett par äldre mer sårbara stridsflyg, men tror inte de är vanliga.
Aja.. generellt svårt.. rentav nästan omöljigt för en soldat med en "bazooka" om du inte är relativt nära.
Just my 3 cents.