Citat:
Försöker förstå ens en fördel för Ryssland att gå in och försöka ockupera Ukraina. Vill dom bli en isolerad paria stat med kollapsad ekonomi? För det är ju onekligen det som kommer hända.
USA har för vana att störta regeringen världen över och försöka installera lydstater och starta inbördeskrig där detta misslyckas. T.ex. som Syrien och Libyen. 2014 så tyckte USA det var dags att börja med detta i Europa och då var Ukraina ett av offren, USA störtade deras demokratisk valde ledare och och installerade en hyper-russofobisk extremnationalistisk lydstat som direkt sa att deras högsta mål var att gå med en militärallians med USA och en ekonomisk union med EU.
Nu har Ukraina haft 8 år på sig att utföra Minsk avtalet och etablera fred med rebellerna men de har bara bombat vidare med USA välsignelse istället och struntat i fredsavtalet samtidigt som USA och NATO generellt har pumpat landet fyllt med vapen, legosoldater och militära tränare och rådgivare. Alldeles nyligen började Ukraina prata om att det var dags att skaffa kärnvapen kan tilläggas. Du kan ju tänka dig samma scenario fast om Ryssland störtade Kanades regering, sa att denna skulle gå med en militär allians med Ryssland/Kina och Ryssland börja pumpa vapen in i USA grannland.
Kriget blev oundvikligt. Det blir såklart en ekonomisk katastrof för Ryssland men bättre en ekonomisk katastrof idag än en militär katastrof om 10 år när tillfället är det rätt för att Ukraina att attackera Ryssland med NATO hjälp, så tänker Ryssland ungefär tror jag.
Det blir förstås också en ekonomisk katastrof för EU och Ukraina, bara USA och Kina tjänar på detta. USA har äntligen lyckas omvandla Europa till mellanöstern, en instabil region fylld av krig och flyktningar och extremister, där länder måste förlita sig på USA militär för att känna sig trygga, nu kan USA stärka sin kontroll över NATO, kräva att NATO länder slutar handla med det "aggressiva onda Ryssland" och handlar av USA istället. Och när USA förstör relationen inom Europa och splittrar EU från Ryssland så kommer Kina vara där och stödja Ryssland som blir mer beroende av Kina.
Stor seger för USA, stor seger för Kina.
Katastrof för Ryssland, Ukraina och EU.
Kan lika gärna vara en sprängd ukrainsk tank eller spräng LDPR tank. Ryssland, Ukraina och LDPR använder alla i princip samma pansarvagnar. Mest osannolik att det är en rysk dock då dessa är det bäst moderniserade och skyddade mot anti-tank missiler med APS.