2022-02-24, 09:15
  #2545
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FarliKorv
Har dom inte begravt och förseglat en jäkla massa radioaktivt elände som fortfarande strålar på rätt duktigt?

Nej nej kärnvapen i sig är för det första helt ofarliga. Och att bomba höggradigt radioaktiva fd kärnkraftverk är snarare nyttigt.

Fattar inte hur dumma frågor det går att ställa. Om det kan vara farligt att kärnvapenbomba Tjernobyl? Vad tror du själv?
Citera
2022-02-24, 09:15
  #2546
Medlem
Leckies avatar
Vilka länder står på Putins sida?
Kan inte vara många.

Kan bara se ett stort fiasko för Putin.
En person bestämmer ska världen få lida. Nato och EU måste sätta stop på denna ohyra.

Tror Putin har fått psykos, syns på hans framträdanden. Innerst inne är han rädd lite kackerlacka som ska krossas.
Citera
2022-02-24, 09:15
  #2547
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FarliKorv
Här är jag inte insatt alls, kan det bli otäckt om Putin bombar kärnkraftverket i Tjernobyl?

Nä det händer inte nåt speciellt om de släpper några vanliga bomber på kärnkraftverken där.
Citera
2022-02-24, 09:15
  #2548
Medlem
Tuors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av llundberg57
Vad är det för jävla attityd? Att bara ge upp? ALDRIG!!!

Är du retarderad? Ukraina klarar sig i max en vecka oavsett vad.

Ska unga pojkar kasta sig in i döden för ingenting? Har vi inte sett det lite väl ofta i historien så här långt?
Citera
2022-02-24, 09:15
  #2549
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Juggenaut
Ni Svenskar som är lite äldre. Hur påverkades Sverige av kriget i Jugoslavien? Var det samma hysteri? Visst nu var det inte länder med kärnvapen men ändå?

Den första flyktingvågen man fick uppleva. Märktes rejält att det dök upp många utlänningar i det offentliga rummet dessa år.

Visserligen en västanfläkt jämfört med hur det ser ut idag men det minnet jag har.

Givetvis enormt ältande i radio,TV och tidningar men allt gick över precis som det kommer göra den här gången också.
Citera
2022-02-24, 09:15
  #2550
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Doosing
Har aldrig gillat putin men om psykopaten reinfeldt står på andra sidan undrar man nästan om putin inte har rätt här.

Fredrik reinfeldt är en ond människa som skadat Sverige med sin kräkliberalism. Man bör tänka och göra motsatt av allt han säger. Sen kan han såklart försöka rida på vågen nu för han har något annat i kikaren.

Hur jävla dum är du? Blanda inte ihop korten. Putler är en idiot. Punkt.
Citera
2022-02-24, 09:15
  #2551
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kangaroozzickness
Tänker mig att det kan ha varit en strategi från NATO från början: man ville hetsa för krig så man får kränga vapen som vanligt, men man vill med det uteblivna stödet som du beskriver pressa Finland och Sverige att gå med i NATO

Ingen pressar oss att gå med i Nato annat än Putin. Ni ryssdrängar hittar på de mest orimliga men fantasifulla förklaringar man kan tänka sig. Går vi med i Nato kommer vi att få höra Putins kärnvapenhot. eller snarare innan, för att han är så jävla korkad att han skrämmer alla med sina krigsaktioner och då måste han försöka stoppa den sten han själv satt i rullning.

Kalla kriget har kommit tillbaks och just nu får Ukraina lida för ryssars storhetsvansinne.
Citera
2022-02-24, 09:15
  #2552
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fittheligeande
Skulle ni säga att detta är oroande och uppseendeväckande, och att detta kan leda till tredje världskriget?

Putin verkar vara en vettvilling så ingenting är väl uteslutet.
Citera
2022-02-24, 09:16
  #2553
Medlem
Tycker detta till stor del är västs fel och NATO, hur kan man tro att bolla med direkta grannländer till Ryssland om NATO-medlemskap ska vara konstruktivt för världsfreden? Det som kan hända nu är ett nytt kallt krig och allt det händer när en gammal sömngubbe som Biden sitter som president, total mix av kaos. Vad händer nu? kommer Ryssland placera mer militär närvaro i Venezuela? Vilken sida väljer Kina? Tror inte det är USAs iaf.

NATO skulle slutat lekt världspolis, år av en kosntruktiv process med handel mellan Ryssland och Europa nu som bortblåst pga NATOs haussande. När ska vi lämna USAs kontroll av oss? USA använder Europa som någon lekyta.

Vad skulle USA tycka om en Ryss-Kinesisk "defensiv" allians skulle bolla med Kanada och Mexiko att ansluta? och att de skulle vara påväg att göra det? jesus... invasion av dessa länder är bara förätten från USAs sida.
__________________
Senast redigerad av carlydeveloper 2022-02-24 kl. 09:19.
Citera
2022-02-24, 09:16
  #2554
Avstängd
FarliKorvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StoppKlossKlas
Och jag skulle hälsa med öppna heilande armar tillbaka!
Inte för att jag är nazist, men jag skulle kunna bli nazist bara för att få döda en Ryss.

Åk ner och heila och skjut en ryss, glöm inte att uppdatera här i tråden.
Citera
2022-02-24, 09:16
  #2555
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drozdovsky
Azov-basen i Mariupol är redan sönderbombad.

https://hlamer.ru/video/1080354-Pod.Mariupolem.unichtojena.baza.Azova

Videon visar möjliga explosioner någonstans i världen - när och var?. Vi vet ju inte att basen är sönderbombad.
Citera
2022-02-24, 09:16
  #2556
Medlem
dannbaggens avatar
EU och USA sätter in tuffast möjliga sanktioner, som gör Ryssland till ett medeltidsland:

"“We will freeze Russian assets in the European Union and stop the access of Russian banks to European financial markets,” Von der Leyen told reporters on Thursday. "

“We condemn this barbaric attack and the cynical arguments that are being used to justify it.”
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in