2022-02-14, 17:17
  #1705
Medlem
Stones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grand-canyon
Så om Europa skulle börja agera om Ryssland kommer.
Vem vinner ett krig där hela Europa mot Ryssland?

Europa kan inte kriga. De kan sitta i parlamentet och trycka på knappar. Det finns ingen mobilisering.

Hans Blix i radion. Honom skall man lyssna på. Nu tar han upp Kubakrisen som jag påtalade tidigare i tråden.
__________________
Senast redigerad av Stone 2022-02-14 kl. 17:19.
2022-02-14, 17:17
  #1706
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Baiser
BS

Det ryska Luftvärnsystemet S-300 och S-400 har inte kunnat hidrat Israelerna att göra vad dom vill I luftrummet över Syrien.

Det Ryska flygvapnet är inte bara numerärt underlägsen NATO men tekniskt ligger dom 1.5 generation efter.
I ett krig emot Nato kommer det vara frågan om en halv vecka och så kommer Nato ha luftherraväldet.
Sen är det bara en tidsfråga.

Jag håller inte så mycket koll vad som händer i Syrien längre men det visar som jag påstår på pappret är systemet starkt men i praktiken så fallerar det hårt och sånt upptäcks ju bara när stormakter spänner musklerna mot varande.

Vilket land går ut och säger vi har satsat x miljarder på vårat system och det är värdelöst så det är bara att köra på.
2022-02-14, 17:18
  #1707
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Det blir nog ingen invasion, det har blivit alldeles för uppförstorat. Putin har inte råd med att få världsopinionen emot sig, och det ryska folket vill inte heller ha krig. Putin vill framstå som en värdig ledare för den stormakt ha vill att Ryssland ska vara, och inte en galen krigshetsare. Han hoppas på en diplomatisk lösning med vissa eftergifter från väst.

Svårt att sia om. Grejen är ju att Putin till slut inte tycker han har något val längre. Med så många styrkor nära varann så kan det ju bli krig fastän inte ordern getts heller.

Om diplomatin hade funkat hade msn ju sett att några atyrkor hade kallata hem som en god gest. Inte att det bara förstärks än mer.
2022-02-14, 17:19
  #1708
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Misogynist
Ryssen skickar ett par kärnvapen attacker mot Berlin, Rom och Paris så kapitulerar Europa omgående.

Frankrike och Storbritannien har också kärnvapen.
2022-02-14, 17:21
  #1709
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av george.sthlm
Tror du har rätt, han kommer att ge Krim, Luhansk och Donbas en viss autonomi med eget
parlament osv. Ungefär som Danmark vs Grönland/Färöarna, Finland vs Åland osv

Vilket liv det kommer att bli på nazi-natinalisterna i Kiev ! ojojojo
Majdan 2.0 ! Håll i er när dom skall avsätta Zelensky, det blir ett skådespel ala 2014

Det du och andra i tråden missar är att Ukraina röstade för självständighet 1991 och att samtliga regioner i Ukraina röstade för självständighet, också Krim, Luhansk och Donbas.
2022-02-14, 17:21
  #1710
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Frankrike och Storbritannien har också kärnvapen.

Ryssen har bara sig själv att rådfråga, Europa måste få godkännande av andra medlemmar.
2022-02-14, 17:22
  #1711
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WakeUpWakeUp
Jag menade inte angående Ukraina. Men Krim tillhör väl dem och det bor ryssar där? Jag har inte koll på detta men jag menar att antirysspropagandan ang. Ryssland är efterbliven, massa antirysstrolls som sprider sådan BS, att ryssen ska ta över Sverige och dylikt. Det låter som om dessa människor lider av vanföreställningar, rädda för hot som inte existerar. Ryssland är idag mycket mera modernt och fredligt och vill inte ha krig mot egentligen överhuvudtaget. Sedan orkestreras det massa konflikter ovanifrån, ifrån andra länder som vi ser. De vill ju utöka NATO, så inte så konstigt de sprider nonsens.

Även Krim röstade för Ukrainas självständighet 1991.
2022-02-14, 17:23
  #1712
Medlem
HejaFinlands avatar
Om Ryssland accepterar Donbas som ett eget land och sedan skickar sina trupper in där "på deras begäran", hur kommer NATO/EU/USA att reagera med sanktioner? Kommer det räcka för att slå ut Rysslands banksystem etc.?
2022-02-14, 17:26
  #1713
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kuluser
Jag är rätt säker på att bollen är i rullning, droppen vart när man stoppade exporten av inte bara vissa komponenter utan även verktyg som använda för att konstruera komponenter.

Nu vet Kina precis som Ryssland att man inte kan lita på USA som handelspartner, jag tror aldrig att dom kommer att komma tillbaka till USA mer än på saker som USA är billigare på.

Däremot kommer väst att på sikt börja nyttja kinesiska verktyg om nu inte USA försöker använda samma kort som NS2, men troligtvis så kommer Europa då att säga stopp till USA.

Det är ju Kina son slutat exportera viktiga mineraler…
2022-02-14, 17:27
  #1714
Medlem
jnilssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Klart det har en viss betydelse vem som gör vad. Det gäller att skilja på de onda och de goda här i livet.
Onda... Goda... Svenskar upplever världen som de läser en saga av Astrid Lindgren.
2022-02-14, 17:27
  #1715
Medlem
Tammers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Svårt att sia om. Grejen är ju att Putin till slut inte tycker han har något val längre. Med så många styrkor nära varann så kan det ju bli krig fastän inte ordern getts heller.

Om diplomatin hade funkat hade msn ju sett att några atyrkor hade kallata hem som en god gest. Inte att det bara förstärks än mer.
Som sagt, svårt att veta. Putin kan ju resonera som så, att han måste presentera ett reellt och påtagligt hot innan han kan räkna med några eftergifter från väst. Han har överraskat förr, och är ganska svår att förutse. Väst ska tycka att man kommer billigt undan om man tvingas avtala om ett Nato-fritt Ukraina för all framtid, det är ett pris man är villig att betala för att undvika krigsrisken.
2022-02-14, 17:28
  #1716
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av farbror Sven
Det du och andra i tråden missar är att Ukraina röstade för självständighet 1991 och att samtliga regioner i Ukraina röstade för självständighet, också Krim, Luhansk och Donbas.

Citat:
Ursprungligen postat av farbror Sven
Alla regioner i Ukraina, inklusive Krim, röstade för Ukrainas självständighet 1991.

Men folket på Krim måste väl få ändra sig, vilket de gjorde i folkomröstningen 2014?
Ett folk har väl rätt att ändra sig i en demokrati?

Och Ryssland har ju förändrats sedan 1991, och kanske därför har blivit mer attraktivt för de som nu bor på Krim.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in