Det finns undantag som gäller utöver det du skriver: Är jag anställd inom en idéburen rörelse kan det krävas att jag ansluter mig till den för att få ha kvar min anställning. Exempelvis gäller normalt religionsfrihet för alla i en anställning, men att tro att en präst i Svenska Kyrkan skulle kunna konvertera till Hinduism och ändå ha kvar sin tjänst är orimligt. Samma sak gäller naturligtvis även för högre tjänstemän inom politiska partier, är jag administrativ chef på moderaternas partihögkvarter så kan jag inte utan arbetsgivarens godkännande kandidera för socialdemokraterna.
Det som är tillåtet i en anställning kan vara grund för uppsägning i en annan, just för att tjänsten ska vara oklanderlig eller innehar en särskilt ansvar. En lagerarbetare kan ha skulder hos kronofogden, men det är inte säkert att ekonomichefen på samma arbetsplats kan ha det och få ha kvar sin tjänst.
Citat:
Ursprungligen postat av
Take-Five
Det är precis samma sak som ett jobb på Volvo eller vilket annat jobb som helst i Sverige. Alla arbetstagare och arbetsgivare har svensk lagstiftning att rätta sig efter. Kyrkan kan inte (precis som Volvo) hitta på egna regler som gör att de kan kringgå svensk lagstiftning.
De har i det här fallet säkerligen hittat en anledning som kan tänkas hålla vid en rättslig prövning för över lagen står de inte(precis som Volvo).
Rätt bra info om LAS på den här sidan:
https://jobbland.se/arbetsliv/vad-kravs-for-att-fa-sparken