Citat:
Ursprungligen postat av
Russinsmurfen
Två år. Men ökade insatsen med det femdubbla i år.
Har några andra tricks för mig som funkar 9 ggr av 10 också.
Det enda råd som ”experterna” tjatar om som man ska följa är att inte ha alla ägg i samma korg.
Allt annat ska man göra tvärtom vad de säger.
För råden de ger är till för sparare som gör en investering som de sen inte vill bry sig om på 10 år.
Därför avråder de från hävstångsprodukter, rekommenderar indexfonder, att man inte ska försöka fånga fallande knivar och säger att man ska sitta still i båten.
Det är ju rätt råd om spararen inte vill vara aktiv. Det blir hyfsad avkastning på det med tiden.
Men för den som är beredd att lägga ner mycket tid och vill tjäna mycket pengar är det helt fel väg.
Ungefär som att nån motionär som vill gå ner ett par kilo i vikt gör sig bäst nytta av Aftonbladets tips, men för att bli en toppidrottare gäller andra metoder.
Att jämföra gambling med elitidrott är väl lite komiskt. Att kolla på ett godtyckligt och dessutom extremt litet urval och sen säga att det har någon sorts edge är gambling, inte ens trading skulle jag kalla det.
Trading ska man ju helst ha någon sorts edge i, detta har du noll koll på om du har någon edge i, så att jämföra dig med någon sorts elitidrottare känns väl osm att du har lite hybris.
Du har gjort en extremt rudimentär analys och kommit fram till antagligen felaktiga slutsatser. Gå tillbaka ett par hundra år och kolla om det funkar istället, om du nu ska tjäna 400k om året med detta känns det väl inte som extremt mycket jobb att iaf göra det lilla, timlönen lär väl bli rätt bra om det nu stämmer.
Sen kan du ju ta med saker som avgifter, spread och diverse annat i analysen också. Du använder skitturbos som över tid gör att alla som använder dom förlorar pengar, plus att du betalar en liten avgift för att hålla skiten som drar ner resultaten, antagligen inte jättemycket men. Gå över till futures eller optioner istället, är väl mitt råd, då kan du gambla med en mindre insats dessutom, vilket drar ner maxförlusten.
Chansen att vinna är visserligen större, så mycket kan jag väl säga utan att göra någon djupare analys, men de gånger du förlorar är förlusten desto större. Du har väl en edge iaf, Januari är en stark månad historiskt. SP500 har t.ex. 43 år med uppgång; 29 med nedgång; average return = 0.94%.
Om du blir tvungen att hålla till Februari ser det däremot sämre ut, 41 år upp; 31 år ner; average return = -0.09%.