Citat:
Ursprungligen postat av
fredag2010
Nej, det blir så för att det finns illegala invandrare i Sverige. Om det inte hade funnits illegala invandrare i Sverige, hade naturligtvis inte städning kunnat utföras av sådana.
Det är företaget som anställer en person. De har full kontroll över vilka som är anställda, i varje fall har de en påstådd identitet med någon form av officiella handlingar som de kan kontrollera och så skriver de ett anställningsavtal.
Oavsett hur många som vistas i Sverige illegalt, med myndigheternas goda minne, så kan vi alla undvika att anställa dem.
Vi behöver heller inte köpa en handtvätt av vår bil för 100 kr eller klippa oss för 100kr.
Självklart är även systemet med offentliga upphandlingar där lägstbjudande vinner ett system som uppmuntrar till att använda sig av alla tänkbara kryphål för att minimera kostnaderna.