Citat:
Ursprungligen postat av
Arbetarmakten
Ibland känns det verkligen som att ni högerpropagandister har skapat er egen lilla bubbla kring vad Vänsterpartiet är och kör bara, utan att någonsin analysera läget. Det är som att ni vill skapa er egna lilla verklighet om era egna fördomar även fast all fakta talar emot.
Ibland? Wut!?
Verkar som detta kommer ifatt dem sen när företrädarna får göra bort sig på prime time tv. Ta häromdagen t.ex., när några av stjärnanalytikerna bedömde att Sabuni snurrade upp Hallengren på läktaren. Vilket är skolboksexemplet av projektion (om det nu var vad man faktiskt trodde efter att ha sett dusten i SvT).
Citat:
Ursprungligen postat av
Arbetarmakten
Det är inte konstigt att Vänsterpartiet har 20,4% i Stockholm just nu, eftersom att Vänsterpartiet har lämnat kulturkriget och i princip bara fokuserar på materiella ekonomiska frågor som bostadspolitik, skolpolitik, sjukvård osv. De ställde sig utanför identitetspolitiken och börjar nu tjäna på det, och det är också varför högern kommer förlora valet. Högern har inget annat än kulturkriget.
Från det ena till det andra, vad ser du som möjliga samarbetsfrågor mellan V och C? Själv har jag fantiserat fram att ekonomisk brottslighet kunde vara en god idé att tala om. Moderaterna hetsar ju ständigt mot arbetarklassen, och det skulle vara passande tycker jag att rikta tillbaka det tunga strålkastarljuset mot deras ekonomi-parasit-skatteparadis-förehavanden.
Samvetslösa manschettbrottslingar bryr sig såklart inte. Men jag är däremot mer än säker på att väljarkåren bryr sig. För det är verkligen inga småsummor det handlar om, utan åtskilliga miljarder som går miste.