2022-01-15, 13:25
  #817
Medlem
Pre 1914s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MittNyaSaliv
Ett ryskt Gotland hade varit en strategisk katastrof för de baltiska NATO-länderna och maktbalansen i Östersjön. Att Gotland hålls inom det västerländska intressesfären är av yttersta vikt.
Upp till Gotland vilken sida de vill tillhöra.
2022-01-15, 13:27
  #818
Medlem
Christopher.s avatar
Är väl ganska naturligt att Sverige får förvänta sig mer problem då våra politiker uttryckte en vilja om att Ryssland är våra fiender, handlingar får konsekvenser. Själv ser jag inte Ryssen som någon fiende utan ett land vi har starka historiska och kulturella band till.
2022-01-15, 13:27
  #819
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Ganonito
Nej, det finns det inte. Sverige är inte så betydelsefullt som ni inbillar er. Tror dock Ryssland säkert har roligt över alla foliehattsteorier om hur de planerar att invadera Sverige.

Ett ryskt Gotland vore en oerhörd landvinning för Putin. Men du får väl säga det klassiska: "vi såg det inte komma", när det väl hänt.

Övriga Sverige är nog tämligen säkert, tills vidare.
2022-01-15, 13:27
  #820
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hejsanhoppsans1
Kan börja med att säga är för NATO och emot Ryssland i den här konflikten.
Men seriöst..



Är det så konstigt egentligen att Ryssland inte vill ha NATO så tätt inpå sin gräns?


Det finns bara en spelare som är ute efter att starta något här. Resten vill bara leva och ha det bra.
2022-01-15, 13:28
  #821
Medlem
Baisers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KeepYourHeadUp4
Hur vet du vilka politiska åskådningar dessa 359 personer har?

Märkligt av henne men samtidigt inget att brusa upp över, för mig är det en tydlig hänvisning till den svenska ställningen för ca 5 + år sedan när MP bland annat pratade om ”dialogförsvar” och V deklarerade att istället för att möta fienden med vapen så kan vi göra det med kärlek. Antagligen är det denna genomgående hållning som vänsterliberala krafter i Sverige representerat under en som Rebecka gör narr av, inte svenska försvaret i sig. Återigen ett exempel på hur vänsterpersoner försöker plocka billiga poäng mot ett parti man vet har haft rätt hela tiden.
Dessa kan ju fråga sig: Vem avvecklade försvaret (vänstern + högern)? Vem hejade på Sovjet under Kalla Kriget (vänstern)? Vem hejade på Sovjet under Finska inbördeskriget och Vinterkriget (vänstern)? Vem förordade ett s.k icke-vålds försvar så sent som 2014? (Vänstern). SD är antagligen det mest Ryss-ovänliga partiet i riksdagen medtanke på att den egna historian hela tiden lyfts fram och är genomgående viktig för SD.

Ta inte i så du spricker. Om du inte har en tidsmaskin så är det just nu helt jävla ointressant vem som gjorde vad i historisk tid.

Nu sluter en svensk patriot upp bakom försvarsmakten och ÖB och sen håller man käft. Jag har kritiserat den svenska nedrustning sen 2004. Men det spelar ingen roll nu. Nu fokar man på uppgiften och så tar man käbblet sen.

Och SD anhängare sticker ut i att de visar illojalitet och defatism. SD skulle behöva göra nått radikalt, tex ta in en trovärdig talesman i försvarsfrågor tex.

Det här duger inte.
2022-01-15, 13:29
  #822
Medlem
Ganonitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enterprise
På goda grunder så är inte svensken rädd för USA. USA har haft en världsdominerade roll i över 70 år.
USA har visserligen alltid gynnat sin egna intressen, men har ställt sig bakom västerländsk demokrati och yttrandefrihet, vilket Sovjet/Ryssland aldrig har gjort.

Ni skriver på ett forum som verkar för yttrandefrihet. Den ena sidan i den här konflikten (Putin-Ryssland) är extremt mycket emot yttrandefrihet och rättssäkerhet. Om Ryssen invaderar Sverige kommer givetvis Flashback stängas ned omedelbart. Alternativt modereras så hårt att alla avvikande åsikter raderas samt FSB kommer och hälsar på hos den som skrivit dem.

När det passar dem själva ja. Glöm inte att det var USA som hjälpte talibanerna till makten i Afghanistan och Saddam i Irak.

Vad har du för belägg för det? Tvärtom skulle jag nog säga att VK (den ryska motsvarigheten till Facebook) är mindre modererad än vad riktiga Facebook är.
2022-01-15, 13:30
  #823
Medlem
Ganonitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sinestro
Ett ryskt Gotland vore en oerhörd landvinning för Putin. Men du får väl säga det klassiska: "vi såg det inte komma", när det väl hänt.

Övriga Sverige är nog tämligen säkert, tills vidare.

Varför har han inte invaderat Gotland för länge sen då? Det är ju inte som att han inte har haft möjlighet.
2022-01-15, 13:34
  #824
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ganonito
Nej, det finns det inte. Sverige är inte så betydelsefullt som ni inbillar er. Tror dock Ryssland säkert har roligt över alla foliehattsteorier om hur de planerar att invadera Sverige.
Exakt så är det.
Min Farmor berättade det här för cirka fem år sedan att så länge hon har levt så har Socialdemokraterna i omgångar skrämt upp folket med att Ryssen kommer att invadera. Används som skrämselpropaganda mot folket för att hålla oss i schack. Som jag sagt tidigare, vi ska nog vara mer rädda för IS resenärerna som rör sig på våra gator. Som vid minsta motgång kan sätta sig i en lastbil och mala ner hundratals Svenskar på valfri shoppinggata.. Oj det får vi inte prata om, det ska vi bara acceptera för de tillhör ju "fredens religion"..

Usch vilket hyckleri det är..

https://www.youtube.com/watch?v=bGCGhNds1jQ&ab_channel=Stockholmian
2022-01-15, 13:35
  #825
Medlem
jimmythegents avatar
Några som kanske borde vara lite svettiga är väl Litauen. Visserligen tillhör dom NATO men eftersom Kalingradområdet saknar landgräns mot Ryssland och alla transporter måste gå via just Litauen eller Polen så finns det ju helt klart en strategisk fördel att ha kontroll över Litauen. Polen drar man sig nog mer för att hitta på något mot om det nu skulle gå så långt. För har man bara kommit in i Litauen är det nog bara att gasa vidare genom Belarus, för han är ju kompis med Putin. Förhoppningsvis så besinnar dom sig så att det inte blir värre av situationen än vad det är
__________________
Senast redigerad av jimmythegent 2022-01-15 kl. 13:39.
2022-01-15, 13:37
  #826
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Baiser
Ta inte i så du spricker. Om du inte har en tidsmaskin så är det just nu helt jävla ointressant vem som gjorde vad i historisk tid.

Nu sluter en svensk patriot upp bakom försvarsmakten och ÖB och sen håller man käft. Jag har kritiserat den svenska nedrustning sen 2004. Men det spelar ingen roll nu. Nu fokar man på uppgiften och så tar man käbblet sen.

Och SD anhängare sticker ut i att de visar illojalitet och defatism. SD skulle behöva göra nått radikalt, tex ta in en trovärdig talesman i försvarsfrågor tex.

Det här duger inte.

Det är väldigt relevant att påminna människor om vilka i Sverige som så sent som för ca 5 år sedan deklarerade att man förespråkar ett sk ”icke-vålds försvar”. Men ja jag håller med dig i övrigt.
2022-01-15, 13:37
  #827
Medlem
Efter gårdagens oväder är det nu lugnt på östersjön igen, dock verkar de fyra fartygen utanför Slite fortsatt ligga kvar.

Volgo Balt 195 fick ny ankomsttid under gårdagen och har nu även missat den, likaså har Jubilant Devotion missat sin ankomsttid. Golden Amber borde ha lättat ankar om de ska hinna till sin destination i tid. Seamarlin skulle teoretiskt kunna ligga och vänta på att vara i PRI den 19:e men det är en märklig plats och tid att ligga just där.

Ute på öppet vatten ligger Ap Argosy kvar och cirkulerar, det torde nu vara uppenbart att det är ett signal/spaningsfartyg. Jag har svårt att finna annan orsak till att cirkulera i öppet vatten med när andra söker skydd. Om man jämför hur den beter sig med t.ex. Sunny Lion som ligger utanför Tallinn och väntar på uppdrag så framgår det att Ap Argosy VERKLIGEN vill ligga på den platsen och inte nöjer sig med att driva en stund och sedan korrigera för det.

Fortuna och Katun som rimligen borde ligga nere with North Stream gick under gårdagen upp mot Ölands norra udde och har nu vänt ned igen. Finns orsak att fundera på om de var inblandade i den påstådda drönarspaningen mot Oskarshamns kärnkraftverk som skedde igår/natt.

MS Rotterdam (NATO) har saktat ned och håller nu kurs mot öppet vatten utanför södra Gotland.
2022-01-15, 13:37
  #828
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DrKrispo
Det finns bara en spelare som är ute efter att starta något här. Resten vill bara leva och ha det bra.
Vem är den "spelaren" då och varför skulle någon vilja starta en konflikt?
I så fall Ryssarna som inte vill ha NATOs missiler precis inpå sig vilket är förståerligt.

Hur kan Ryssland och Nato inte bara komma överens om en buffertzon där ingen militär får röra sig?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in