Citat:
Ursprungligen postat av
Hras
Jag har större tilltro till västerländska forskare än kinesiska. Är viruset en svart låda som endast kineser kan skåda in i?
Det kineser är bra på är att odla fram nya farsoter med sin snuskiga mathantering, så där ska de väl få en poäng
Jag har nog ingen större tilltro till vare sig det ena eller det andra. Är övertygad om att det finns skickliga forskare där såväl som här. Väldigt mycket hur man agerar när det gäller den här pandemin har med ekonomi att göra. Det är tydligt.
Hade allt bara handlat om smittspridning och rädda liv och hälsa hade man förstås stängt ned allt när smittan kom hit. Man hade tidigt satsat på isolering och smittspårning. Något som aldrig genomfördes på ett seriöst sätt i mellanmjölkens Sverige. Här är ordet "lagom" det som gäller, men det går inte att isolera lagom eller smittspåra lagom. Då tappar man det direkt och det var givetvis det som hände. Allt därefter tenderar lätt att bli symbolhandlingar i stil med att låta krogen stänga någon timme tidigare, eller begränsa antalet vid allmänna sammankomster på gator och torg till 500 individer. Har knappast någon större effekt.