Här talar Lena till merparten av flashbackarna
https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/XqpWAr/yttersta-hogern-och-vanstern-forenas-i-vaccinmotstandet
Utdrag:
Konspirationsteorierna brukar hålla sig i politikens undervegetation. =FLASHBACK
I Tyskland är vaccinmotståndet förvånansvärt utbrett. I genomsnitt är 71 procent vaccinerade jämfört med 82 i Sverige.
Gemensamt för vaccinmotståndarna är att de inte tycker att sjukdomen är så farlig. De ogillar munskydd – och vaccin.
De anser också att samhällets restriktioner är politiskt motiverade och utslag för en hotande totalitär samhällsordning.
Men för att klä samhällskritiken i en mer acceptabel språkdräkt lyfts inskränkningar i den personliga friheten ofta fram.
Som om det inte förekommer hela tiden. Man får inte köra hur fort man vill på vanliga vägar. Man får inte ens köra bil utan tillstånd. Inte åka kollektivt utan att betala. Inte låta bli att betala skatt. Inte misshandla sina barn eller sin man eller någon annan människa.
Livet är kort sagt fullt av inskränkningar av den totala personliga friheten.
Men det bortser vaccinmotståndarna från. De som utnyttjar oron för pandemin i politiska syften vill destabilisera samhället. De vill förändra det även om det inte finns något gemensam målbild för hur det skulle se ut. Tänk på det nästa gång.