Citat:
Ursprungligen postat av
Duerf
Det krävs mycket för att bli utslängd från en bank. Att offret efteråt sig att det inte var några konstigheter alls på kontot är förväntat men väldigt sällan sant.
Hur vet du det? Din kommentar är standardkommentaren som är svår att värja sig mot och som bankerna säkert räknar med. Vem kommer att tro på den enskilda personen när denne ställs mot en storbank? Var klagar man som privatperson om man anser att banken gjort fel bedömning?
Googlar man runt lite så hittar man flera fall där banken gjort det enkelt för sig och sagt upp bankengagemanget istället för att utreda fullt ut. Varför lägga resurser på något som man inte behöver? Det är enklare att bara kasta ut en simpel lönekund som inte genererar några större summor. Lagstiftningen är inte utformad för att skydda medborgaren utan endast till gagn för bankerna som nu kan använda lagen för att göra sig av med vilka kunder de vill.