Citat:
Ursprungligen postat av
MrArtur
Det som gäller är alltså att R talet reduceras i avseende på infektion först och främst. Sedan reduceras även antalet inläggningar med en ytterligare större fraktion.
Så, detta är ju den stora poängen med både vaccin och vaccinpass eftersom, som du säger, vaccinerade kan ränna omkring i betydligt högre utsträckning eftersom vaccinet kompenserar för det rännande som innebär en ökning av R. Vi kan alltså ha mer rännande än en ovaccinerad population, givet samma R. Vilket är hela poängen jag försöker göra. Ett annat ord för "rännande" är "ett öppet samhälle".
Detta skulle alla, som ärligt försöker förstå, förstå. Och detta är vad du jobbar emot genom att reducera A som är en lika betydande faktor som Ve.
Citat:
Du förstår uppenbarligen inte ett jota om R eftersom du beskrev R som en funktion av sig sjalv i din formel. Det var väl inte tänkt att vara en ekvation?
Rännandet fanns inte med i din formel.
Ni som inte vaccinerar er har en förhöjd risk att sprida smitta och belasta vården och stänga samhället i högre Det drabbar inte bara er. Med vaccinpass kan vi ha ett öppnare samhälle genom att reducera R-talet genom att införa restriktioner för de som har ett högre R-tal.
Så nu är R en egenskap hos individen?
Citat:
Alla säger att "du är korkad", "du är farlig", "Människor är inte boskap" när jag säger detta. Men ingen bemöter det som jag faktiskt skriver eller vaccinets faktiska betydelse.
Vad säger du då om de 7 trippelvaccinerade tyskarna 25-39 är gamla som smittades på resa i Sydafrika? Bevisligen totalt verkningslöst vaccin. De hade fått boostern 1-2 månader innan.
Citat:
Det är inte omoraliskt att begränsa effekterna av omoraliska handlingar.
Så det är inte omoraliskt att begränsa effekterna av det omoraliska vaccinpasset?