Citat:
Ursprungligen postat av
Nospheratu
Fast...du förstår väl att all forskning och statistik utförs av etablissemanget? Det låter ju lite konstigt om du förhåller dig religiöst till etablissemangets siffror, men anser att de oftast är ohederliga.
Men, du tror ju okritiskt på vilka siffror som helst. Det är väl ändå stor skillnad på att vara öppensinnad och att tro på vilket strunt som helst?
Men, det är ju etablissemanget som skriver siffrorna.
Det blir ju lite egendomligt när du anser att rapportering från etablissemanget är opålitlig, därför vill du inte läsa på vad de faktiskt skriver om situationen. Däremot anser du att alla siffror som etablissemanget publicerar är 100% oklanderligt pålitliga. Trots att de ljuger och har sig, med en dold agenda. Och du känner dig trygg med att dra helt ovetenskapliga för att inte säga bisarra slutsatser som vem som helst kan se inte stämmer.
Om du läser att 100% av alla bilar i Sverige är rosa, så borde du rimligtvis själv kunna avgöra att det helt enkelt inte stämmer. Eftersom det räcker med att titta ut genom fönstret för att avgöra att det inte kan vara sant. Problemet är att du alltså inte vill titta ut genom fönstret. Istället postar du okritiskt att alla bilar i Sverige är rosa. Det är vad statistiken säger, så då måste det vara sant.
Etablissemanget styrs av ideologi ,så de visar slutsatser som bygger på deras ideologi , är de kommunister ger de en kommunistisk förklaring ,är de konservativa ger de en konservativ förklaring till siffror.
Vad man eftersöker är att etablissemanget ger en förklaring som stämmer med vad som verkligen sker.
Nu försämras mäns välmående för varje månad i USA.
https://www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/drug-overdose-data.htm
Drog-död ökade ung. 30 % förra året och trenden fortsätter i negativ riktning.
Skulle det vara så att etablissemanget skulle ge en bättre förklaring , skulle de kunna vända trenden.
Men etablissemanget håller hellre fast vid sina ideologier än ser till de verkliga orsakerna.
Man skulle kunna se det som att etablissemanget (i väst framförallt USA) indoktrinerar män till att ha lägre värde för dem själva , så män känner att de har allt lägre värde.
Man kan ändra känslan av värde hos män på fyra sätt:
1. Göra män mer värdefulla genom att minska andelen av dem.
2. Ändra propagandan så att den gör män mer värdefulla.
3. Göra befolkningen fattigare så män blir mer värda.
4. Återställa mäns känsla av att de är värdefulla genom terapi.
Fast etablissemanget både till höger och vänster vill inte göra det. De styrs mer av pengar vad ger mest pengar.
Män borde organisera sig för att bli mer värdefulla ,fast de flesta män verkar accepteras att bli allt mindre värdefulla.
Många har jag märkt vill att män ska gå terapi för att känna sig värdefulla. Låt säga att en man gör detta och känner sig mer värdefull. Fast han lever i samma samhälle som gör honom mindre värdefull så han har svårt att hålla uppe sitt värde.
Jag tror att för de flesta män att hålla uppe sitt värde , vore att ha en bra fru som dagligen hjälper honom med detta. Har han en fru så kommer han dessutom koncentrera sig mer på hennes verklighet och medias verklighet har mindre inflyttande på honom.
Idealt så bildar en man och kvinna som lever ihop ett terapi-par som lyfter upp varandras välbefinnande. Incels saknar detta. Även kvinnor behöver någon som försäkrar dem om att de har högt värde. Man kan skapa högt värde själv men det är lättare om man har någon att göra det med , man blir mer övertygad på så sätt.