Det verkar vara på det viset att Martin Westergren för dagen tycks ha sin huvudsakliga verksamhet förlagd till Oslo. I den norska huvudstaden arbetar Martin som
postdoctoral fellow för en avdelning inom Oslo universitet som kallas Centre for the Study of the Legitimate Roles of the Judiciary in the Global Order (PluriCourts), vilket på norska blir
PluriCourts - Senter for forskning om internasjonale domstolers legitimitet. Detta center sorterar under Det juridiske fakultet vid Universitetet i Oslo. Deras engelskspråkiga hemsida hittas under
denna länk.
PluriCourts har en sida där de presenterar sin svenske medarbetare Martin. Där stavas hans efternamn med enkelt v som begynnelsebokstav, Vestergren, samma stavning som torde finnas i alla hans officiella id-handlingar.
Martin Vestergren
Postdoctoral Fellow
PluriCourts - Centre for the Study of the Legitimate Roles of the Judiciary in the Global Order
Man kan med goda skäl anta att Martin Westergren numera och i huvudsak arbetar för PluriCourts, även om han fortfarande står som timanställd hos Stockholms universitet. Men var han befinner sig rent fysiskt under sina arbetsveckor, det kan vara svårt att ha någon säker uppfattning om. Kanske har han en inte ringa tid där han arbetar hemifrån i sin svenska lägenhet i stället för att använda sitt tjänsterum på den juridiska fakulteten vid Universitetet i Oslo. I så fall är det fullt motiverat om han vill kalla sig sambo, sammanboende med Nooshi. Tillbringar han i stället sin mesta tid utanför Sverige, då kan det vara mer befogat om han och Nooshi övergår till att kalla sig särbos.
Dock, enligt de uppgifter de lämnat till den svenska folkbokföringen så är Martin Westergren och Nooshi Dadgostar fortfarande sammanboende med varandra här i Sverige.