2021-11-19, 04:00
  #517285
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Suck en liten effekt! Blodproppar bildas nör man är stillaliggande och det är genetellt nedsövda patienter!
Och ja det är extra svårt för nedsövda patienter som väger typ 200 kilo att vändas även med hjälp det händer att revben och annat knäcks ibland när 4 sköterskor eller fler ska vända en kraftig patient! Ibland med allvarliga inre blödningar och möjliga proppar till följd.
Skulle det, mot förmodan, ha hänt att någon respirstorpatien fått revben brutna, draglakan används förmodligen, så är det, det minsta problemet den patienten har, och orelaterat till just blodpropp.

Det verkar som att du har, absolut noll, erfarenhet ifrån vård och omsorg, men ändå fortsätter att "debattera" din "grej".
Citera
2021-11-19, 04:31
  #517286
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av severustheemperor
Holy fuck...... Har du missat att spikproteinerna förstör T-cellerna!

Severe coronavirus disease 2019 (COVID-19) is characterized by pneumonia, lymphopenia, exhausted lymphocytes and a cytokine storm. In patients with severe COVID-19, but not in patients with mild disease, lymphopenia is a common feature, with drastically reduced numbers of CD4+ T cells, CD8+ T cells, B cells and natural killer (NK) cells1,2,3,4, as well as a reduced percentage of monocytes, eosinophils and basophils.
https://www.nature.com/articles/s41577-020-0308-3

Artikeln behandlar cykotinstorm och det svåra inflammatoriska tillstånd som kan inträffa hos de svårast sjuka Covid-19 patienterna. Det innebär att immunförsvaret gör situationen värre för patienten, som riskerar att "drunkna innifrån".

Detta har, absolut inte, något att göra med de spike-protein som mRNA-vaccinerna får kroppen att producera, som, istället, får immunförsvaret att producera antikroppar emot SARS-COV2 spike-protein, och därmed SARS-COV2.

I vanlig ordning använder sig vissa sk. "debattörer" på flashback av vetenskapliga artiklar, som de inte alls förstår, för att försöka "bevisa" sin "grej". I detta fall, ovetenskapligt, vaccinmotstånd. Dessa sk. "debattörer skulle passa bättre in i början av 1800-talet, medeltiden eller rent av forntiden.

Nästan ingen här, inklusive mig själv, är viriolog, epidemiolog eller smittskyddsläkare. Men någon måtta får det väl vara på missuppfattningar och desinformation här! Bara för att snorungar, numera, har tillgång till ett obegränsat informationsflöde, så innebär det, inte, med nödvändighet, att de, egentligen, förstått mera eller blivit klokare sedan forntida dagar!
Citera
2021-11-19, 04:49
  #517287
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Corrosion
Och detsamma gäller de flesta ovaccinerade som avlider.

Ja, naturligtvis! Jag har aldrig påstått att de flesta ovaccinerade avlider. Dödlig utgång av COVID-19 drabbar främst de äldsta och sköraste, oavsett vaccinationsstatus. Men risken att drabbas av svår sjukdom är flera gånger högre för ovaccinerade än för vaccinerade. Vilket, alltså, inte behöver innebära en dödlig utgång, men mycket lidande och lång konvalesens, alternativt, att man "bara" behöver ligga på sjukhus några dagar och skippa efter andan med syrgasstöd och oroa sig för att man skall bli lagd i respirator.
Citera
2021-11-19, 06:25
  #517288
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Om du förtydligar vad du vill ha en källa på så kan jag säkert bistå dig med en sådan.
Du skrev såhär: "Men faktum kvarstår att färre personer blir sjuka och/eller får svår sjukdom än förra året och detta är på grund av vaccinering."

Har du källa som styrker det påståendet? Det vill säga att det är på grund av vaccinering.

Hur tänker du kring det som händer i andra länder (ex. Irland, Belgien, Gibraltar), där hög vaccinationsgrad och hög smittspridning råder samtidigt?
Citera
2021-11-19, 06:41
  #517289
Medlem
Sperssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Här kan du se att ovaccinerade löper 3 gånger större risk att bli smittade än vaccinerade. Här är länken till studien:

https://www.ssi.dk/-/media/cdn/files/covid19/gennembrudsinfektion/rapport/gennembrudsinfektion-covid19-uge45-2021-gb28.pdf?la=da

Och ändå ligger fler vaccinerade på IVA.
Det verkar bra, det där vaccinet.
Citera
2021-11-19, 07:07
  #517290
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ano123nym456
Du skrev såhär: "Men faktum kvarstår att färre personer blir sjuka och/eller får svår sjukdom än förra året och detta är på grund av vaccinering."

Har du källa som styrker det påståendet? Det vill säga att det är på grund av vaccinering.

Hur tänker du kring det som händer i andra länder (ex. Irland, Belgien, Gibraltar), där hög vaccinationsgrad och hög smittspridning råder samtidigt?

Källan till det kan du hitta i vilken sökmotor som helst t ex Worldometers. Där kan du se hur kurvorna går dag för dag både när det gäller dödsfall såväl som sjukhusinläggningar. Om du anser att det beror på något annat än det uppenbara så kom gärna med studier som visar det.

Hur tänker du kring det som händer i länder som Rumänien, Ukraina, Bulgarien där låg vaccinationsgrad och höga dödstal råder samtidigt?
__________________
Senast redigerad av Leland1979 2021-11-19 kl. 07:12.
Citera
2021-11-19, 07:10
  #517291
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spersson
Och ändå ligger fler vaccinerade på IVA.
Det verkar bra, det där vaccinet.

Oavsett så är det enbart 30 personer på IVA. Det hade varit betydligt fler om vaccinering inte skett
Citera
2021-11-19, 07:57
  #517292
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jymdjaket
De har en liten liten bråkdel av våra döda, och du vet det. Varför låtsas?

Och varför stör det dig så mycket att Queensland klarade sig bättre än Sverige? Är det nån sieg heil-grej om överlägsen svensk genetik? Uppriktig fråga.
Det stpr mig inte däremot stör det att du cherrypickar en landsdel och jämför med ett land och inte verkar medveten om att olika länder räknar och registrerar annorlunda.
Citera
2021-11-19, 08:00
  #517293
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Skulle det, mot förmodan, ha hänt att någon respirstorpatien fått revben brutna, draglakan används förmodligen, så är det, det minsta problemet den patienten har, och orelaterat till just blodpropp.

Det verkar som att du har, absolut noll, erfarenhet ifrån vård och omsorg, men ändå fortsätter att "debattera" din "grej".
Det sistnämnda säger du efter att ha avfärdat allvarliga vårdskador! Som är vanligare än vad du verkar kunna ana.
Citera
2021-11-19, 08:21
  #517294
Medlem
Bertil.Enstorings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grand-canyon
Vi testar bara ovaccinerade, så att dom vaccinerade inte kan beskyllas för den ökande smittspridningen.

Skitsnack!

Många regioner har fortsatt testa alla.
Jag känner flera som blivit förkylda och beställt test, trots att de är dubbelvaccade..

Tror du det finns en spärr i systemet som blockar vaccinerade från att boka test?
Citera
2021-11-19, 08:31
  #517295
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Källan till det kan du hitta i vilken sökmotor som helst t ex Worldometers. Där kan du se hur kurvorna går dag för dag både när det gäller dödsfall såväl som sjukhusinläggningar.
Verkar som om du blandar ihop naturlig immunitet och vaccinering de är visserligen besläktade men vaccinen är rätt värdelösa i jämförelse med naturlig immunitet.
Citera
2021-11-19, 08:35
  #517296
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel Kostia
Citat från artikeln i Expressen:

Pressen på FHM: Sluta släng bort vaccindoser

Skåne tvingas kasta vaccin som kunde ha gått till vårdpersonal – med hänvisning till Folkhälsomyndighetens rekommendationer.
Nu ökar trycket på att kringgå myndigheten.

...
I vintras beslutade Region Skåne att börja vaccinera vårdpersonal tidigare än vad Folkhälsomyndigheten slagit fast i sin prioritetsordning.
...
Maria Landgren, vaccinsamordnare i Skåne, har tidigare sagt att det är angeläget att följa Folkhälsomyndighetens prioritetsordning.
– Det är angeläget att doserna sätts i rätt armar, det vill säga på dem som är beslutade. Ännu är gruppen under 65 år, eller vårdpersonal, inte beslutade för en tredje dos. De kommer få en tredje dos, men Folkhälsomyndigheten är väldigt tydliga att det är de som sätter startdatum för detta, säger Maria Landgren till P4 Malmöhus.

Sonesson: ”Beredd att pröva politiskt”
Men nu ökar trycket i Skåne på att kringgå Folkhälsomyndighetens prioritetsordning – när vaccindoser blir över.
– Vårdpersonal hör av sig till mig om att kolleger som fått vaccin tidigt nu åter blivit sjuka och att de samtidigt på sina håll tvingats slänga över hundratalet doser, säger Carl Johan Sonesson, regionstyrelsens ordförande.
Maria Landgren påstår att anledningen till att doserna kasseras, är att prioritetsordningen behöver följas. Av det drar jag slutatsen att Maria Landgren anser att soptunnan har högre prioritet än vårdpersonalen.

Överblivna doser som kasseras är inte ett nytt problem. Doser har kasserats även tidigare under vaccineringen. Folkhälsomyndigheten borde redan från början ha bett regionerna fundera på hur överblivna doser ska tas tillvara. Men Folkhälsomyndigheten har inte brytt sig. Dom har inte haft engagemanget att verkligen bekämpa viruset. (Men många andra delar av samhället har visat stort engagemang.)

Vaccindoserna har betalats med skattebetalarnas pengar. Att kassera doser är slöseri med skattepengar.

Nu har regionalfullmäktige i Skåne kört över kärringen (Maria Landgren) i alla fall. Doserna kastas inte längre! Utan de ska ges till vilka som nu finns i närheten, som vill ha. Dock ska det dokumenteras vilka som får dem, så att det kan kontrolleras i efterhand. Och DET är ju vettigt. Det får inte heller bli så att en sjuksköterska avbokar ett antal åldringar en dag, och i stället kallar dit sin egen familj...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in