Citat:
Ursprungligen postat av
Blaze.
Det är alltid bättre att lämna CV på plats. Större chans att arbetsgivaren kommer ihåg dig och därmed större chans att hen hör av sig då du sticker ut extra om du gör ett bra intryck. Annars finns det alltid förbättringsmöjligheter i det personliga brevet som bild på dig själv tillexempel, har du det?
Fast nu gäller ju detta en person som söker ett kontorsjobb. Om vi talar större företag dessutom så vill de absolut inte ha någon form av oanmält besök till receptionen.
Nej detta med att lämna CV på plats funkar
endast på icke-kontorsjobb som butiksjobb/lager/hantverk etc etc. Testa att lämna ett CV på en bank exempelvis, finns ingen som helst process att ta emot pappers CV på större företag utan det hamnar i papperskorgen hos receptionisten.