Citat:
Ursprungligen postat av
Marion86
Alla lägger sig platt som väntat..
Stefan Löfven kommer att lämna in sin avskedsansökan till talmannen klockan 12.30 i dag. Det uppger källor för SVT Nyheter.
It aint over until the fat lady sings. Vänsterpartiet har inte sagt sitt ännu. De är tydliga med vad de vill ha.
Det här är politiskt spel. S/MP/C och media låtsas som att allt är klart för att sätta press på Vänsterpartiet för att de ska lägga sig platt för den här uppgörelsen. De försöker framställa det som att det är Vänsterpartiet som förstör det kommande historiska ögonblicket när Sverige ska få sin första kvinnliga statsminister, om de inte sväljer det här rakt av.
Ärlig talat så tror jag inte Vänsterpartiet kommer att spela med i det spelet. De kommer att kräva något för att inte rösta emot Magdalena vid statsministeromröstningen. Allt annat vore korkat. Man kan förlora en hel del väljare om man låter sig köras över hursomhelst.
S och C har uppenbarligen inte lärt sig ett skit efter vad som hände i somras.