Citat:
Ursprungligen postat av
Milo.milo83
Jag visste inte heller att dom tagit barnen. Fick reda på det visa någon annan. Men det viktigaste e nu dom har deras pappa som kämpar för dom han e otroligt bra me barnen. Och dom bor i familje hem och allt funkar kanon där.
Kämpar för barnen? Det gör ju Rosanna med ur sina sjuka perspektiv. Kämpa för dem för henne är att se till att det inte ska stå mördare utan misshandlare, MAX, i hennes jävla papper.
Barn som man kämpar för är inte placerade, inte ens om man själv skulle välja att placera dem pga missbruk. Ett missbruk toppar aldrig föräldraskap oavsett!!!
Så på vilket sätt bra?
På vilket sätt kämpas det?
Folk sätter barn till världen som ingenting och allt för många ser det som en jävla rättighet att ha barn. Det är en skyldighet att ta hand om dem när man sätter dem till världen. Ett missbruk kommer inte I mellan utan det är barnen som valts bort.
Jag utgår nästan ifrån att om man resonerar som du så är det ett skydd från att se det för vad det är och troligtvis behöver du skydda dig för att du är likasinnad.
Barn kastas inte på oss helt random, inte ens på oss män. Vi sätter dem till världen.
Knarket kastas inte helt random på oss heller. Det är vårt sätt att självmedicinera och en alternativ väg som vi kan välja att ta eller inte.
Blir så pissförbannad över när ungar far illa och när man hittar ursäkter, förmildrande omständigheter till föräldrar som utsatt dem, misshandlat dem psykiskt, svikit dem.
Hoppas att barnen växer upp under goda förhållanden.