2021-11-05, 17:40
  #10753
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle.Balle
Nä för att de e Dumles historia att de bara var adel dumle och einar där..

Tror oxå de e z.e, men dumt av dumle å berätta d för polisen, då riskerar han att dem finner z.e innan Dumle hinner klippa han oxå 🤷‍♂️ Z.E har tydligen pengar på sig, och han har varit helt tyst sen einar dog..

Folk e för insnöade på vad Dumle har uppgett för information..

Dumles historia om händelsen.. Varför ens tro på den?

– Vi var i cykelförrådet och hade rökt joint, så går vi ut alla tre. Man skjuter mot oss och vi springer. Alla åt varsitt håll. Nils springer in på gården och en annan skytt kommer mot honom och fortsätter skjuta, sa han då.

Tror du att polisen utgår från Dumles berättelse till pressen gällande att han var en måltavla också? Förstår inte riktigt hur det skulle funka som cover up.

Tveksam på att polisen & åklagarmyndigheten hade begärt målsägandebiträde till någon utan bevis på att denne blivit beskjuten?
Nu säger jag inte att dumle är den som är målsägande, utan syftar på att han goat Einar & Adel (adel då som målsägande nr 2).
Citera
2021-11-05, 17:40
  #10754
Medlem
Precis. Du*les historia är alldeles för detaljerad för att komma från en på flykt i mörker
Citera
2021-11-05, 17:40
  #10755
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fricky
Känns mer sannolikt att det handlar om en handske.
Hur oerfarna skyttarna än är så måste dom väl förstå att handskar är ett måste.

Snacket om svarta händer var från tråden om knivskärningen på N&C, som verkar ha uppstått ur ett gräl under kvällen, dvs inte ett planlagt dåd.
Citera
2021-11-05, 17:41
  #10756
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av broncovich
För att uppgifterna kommer från A och D samt förklarar varför Z-E gått under jord.. inte orimligare än något annat som skrivits i denna tråd.

Jag förstår dig. Men polisen har väl ändå gett info gällande hur många som var på plats? De bör ju ha utrett då med Z.E om han var där. Men visst skulle det kunna vara så
Citera
2021-11-05, 17:41
  #10757
Medlem
honung66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TigerKid2
Borde de inte sagt något om handskar i så fall? En sk svart persons hand är mörkbrun och kan inte blandas ihop med en svart handske, lika lite som en "vit" persons hand ser ut som en vit handske.

Nu var det ju i en krog i en kanske halvdunkel miljö och fullt tumult. Men å andra sidan, sitter man med handskar på sig där inne? Eller tar sig tiden att ta på sig handske innan man hugger? Tveksamt…
Citera
2021-11-05, 17:41
  #10758
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PappasKebab
Han menar att endast Einar var beskjuten & att Dumle har snackat med polisen (precis som med pressen) att han var en måltavla också. Som cover-up

Jo, men han skriver ju:

Citat:
Dumle kör dubbelspel och låssas vara på Einárs sida men server honom till skyttarna tillsammans med Adel.
Citera
2021-11-05, 17:43
  #10759
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av darkSkye
Har tänkt på en sak..

Dumle & Adel blev beskjutna när dom var i studion dagen innan och det finns uppgifter om att Einar har pratat med Dumle/Adel när dom har suttit i en polisbil direkt efter & att dom vet vem det är som har skjutit emot dom.

För det första, vad gjorde Dumle/adel i en polisbil så snabbt efter skjutningen?
För det andra, när man sitter i en polisbil oavsett vad så får man definitivt inte ringa någon, speciellt inte när de precis har blviit beskjutna, det är ju en säkerhetsrisk.
(Av egen erfarenhet så vet jag att man absolut inte får använda mobil i en polisbil)

Den enda anledningen till att man skulle få använda mobil är om det är på högtalare och polisen lyssnar på samtalet...

Det här luktar skumt på långa vägar.. Är dem informatörer eller har någon slags "koppling" till polisen?
Om dom säger i samtalet att dom vet vem som har skjutit mot dom FRAMFÖR polisen? Det går inte ihop.
Skulle polisen då bara skjutsat runt på någon som nyss blivit beskjuten? Nej. Polisen kör knappast runt på vanligt civilt folk, inte minst gängmedlemmar med våldskapital.
Det var NG som ringde D när han satt i polisbilen.
Citera
2021-11-05, 17:43
  #10760
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PappasKebab
Jag förstår dig. Men polisen har väl ändå gett info gällande hur många som var på plats? De bör ju ha utrett då med Z.E om han var där. Men visst skulle det kunna vara så

Inte säker att dom gjort om dom inte vetat om han var där.
Vad gällande vittnen så har jag hittills bara läst vittnesuppgifter som känns påhittade.. inget trovärdigt What so ever 🤷🏻‍♂️
Citera
2021-11-05, 17:43
  #10761
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PappasKebab
Om det är Adel som är målsägande (jag vill verkligen inte tro att det är Dumle som var måltavla 2), så kanske Polisen har utgått från teknisk bevisning på plats samt vad som har sagts på plats, under förhör och liknande?



Jag förstår vad du menar Lady. Jag är insnöad på att Dumle är en äcklig råtta som gör vad som helst för knark, pengar och sitt egna liv. Jag tycker det är märkligt att han har gått ut i media, ungefär som att han vill göra det tydligt att han var en måltavla. För mig ser det ut som att han vill rikta misstankarna bort från sig själv.

I denna teori utgår jag från att skyttarna hade varsin måltavla, nämligen Adel & Einar.

Vill vara tydlig med att det är spekulationer.
Tidningen hintar ju väldigt tydligt mot Dumle då de refererar till hans uttalanden i samma artikel. Vad man vill är oväsentligt.
Citera
2021-11-05, 17:45
  #10762
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TigerKid2
Tidningen hintar ju väldigt tydligt mot Dumle då de refererar till hans uttalanden i samma artikel. Vad man vill är oväsentligt.

Jo det stämmer ju. Vara bara mina egna tankar om det.

Vad som helst är ju möjligt känner jag just nu
Citera
2021-11-05, 17:45
  #10763
Medlem
Ni har fastnat på Dumle/Adel spåren.
Citera
2021-11-05, 17:46
  #10764
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PappasKebab
Finns ju ingen info, än så länge som sagt att Z.E skulle ha varit där. Ingen fjärde person har nämnts av varken polis eller media, utöver Nils, Adel & Dumle.

Så utveckla?

Tro på det eller inte, upp till dig!

Vårby, Rinkeby, Skarpnäck många som inte tyckte om Einar.
__________________
Senast redigerad av Grytvanten 2021-11-05 kl. 17:48.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in