2021-11-02, 10:52
  #85
Medlem
Vaccinet är skit
Citera
2021-11-02, 10:54
  #86
Medlem
Queenofqueenss avatar
Hur förklarar man det här då? *LMAO*
Citera
2021-11-02, 10:55
  #87
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Proteinshejk
Vaccinet är skit

Då hade vi nog haft 50-100 covid-döda om dagen nu.
Citera
2021-11-02, 10:59
  #88
Moderator
Mr.Woodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EmelieNorr
Är det någonstans hugget i sten att alla vaccin alltid ger 100% fullständig immunitet mot den sjukdom man vaccinerar? Är det själva definitionen av konceptet vaccin? Eller är det så att i VISSA fall ger 100% immunitet, i andra fall "bara" gör att man blir mindre sjuk?
Nej, vaccin kanske inte kan garantera 100% immunitet, men åtminstone någon form av immunitet tycker jag man bör kunna förvänta sig, inte bara symptomlindring.
Citera
2021-11-02, 11:04
  #89
Medlem
EmelieNorrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Woods
Nej, vaccin kanske inte kan garantera 100% immunitet, men åtminstone någon form av immunitet tycker jag man bör kunna förvänta sig, inte bara symptomlindring.

Och det är väl precis det gör? Det ger dig en bra chans att inte bli sjuk och blir du sjuk blir du inte lika sjuk. Vissa virus är värre än andra - varför tror du att man fortfarande inte har någon bot på helt vanligt förkylning? En förhållandevis smärtfri sjukdom som dock i princip är omöjlig att bota.
Citera
2021-11-02, 11:07
  #90
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Queenofqueens
Hur förklarar man det här då? *LMAO*
jag förutspår den största rättegången i modern historia på den här vaccinhärvan.

dom har precis lyckats vaccinera typ hela jorden med ett dödligt vaccin. påtryckningar och mobbning.

farliga grejer vi snackar om...

det bryter ju mot typ alla FN, EU regler mot tvångsvaccinering......
Citera
2021-11-02, 11:50
  #91
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nycticorax
Men dåså. Varför ska det ens vara valfritt att ta experimentsprutan? Var hårdare mot ovaccinerade då. Varför har de fått komma tillbaka till jobben alls nu? Folk dör ju. Dessutom borde det bli högre tryck på dubbelvaccinerade att ta den tredje nu strax.
Det är en intressant diskussion. Kanske borde vi göra som i Frankrike
Citera
2021-11-02, 11:51
  #92
Medlem
Blondinss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leapchild
Risken för hjärtmuskelinflammation efter vaccination är cirka 10 per en miljon jämfört med 22 per hundratusen årligen naturligt. Risken att drabbas kan jämföras med risken att drabbas av hjärtmuskelinflammation efter Covid-19 sjukdom vilken är 16 gånger högre jämfört med den naturliga.

Källor:
https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2782900
https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7035e5.htm

Vaccinforskare vet om att vaccin inte lämnar bieffekter flera år senare. Det finns inget kvar av vaccinet efter några veckor så det kan därför inte lämna bieffekter flera år senare. Det enda som är kvar är kroppens egna protein och antikroppar mot viruset.

Läs mer om hur mRNA vaccin fungerar här:
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/different-vaccines/mrna.html


Nämen! Kommer du här och spottar fakta i (ännu) en muppig tråd om Covid-19 på Flashback? Det tackar vi för.


Förövrigt: TS gjorde ett tappert försök till att försöka få en "Haha där ser ni!"-tråd. Synd bara att den inte bevisar ett skit. Samt så visar den inget nytt som inte redan sagts eller som folk redan vet om.
Citera
2021-11-02, 11:55
  #93
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lawnmoverman2011
Men vaccinet skyddar ju inte mot sjukdom?

Hade hon jobbat på en skola istället för minister så hade hon i teorin kunnat smitta ner alla lärare och elever.

Hon är ett levande bevis på att vaccinet är en falsk illusion.

Det går inte heller att säga att sjukdomsförloppet blir lindrigare för hennes del tack vare vaccinet eftersom det är omöjligt att jämföra.

Vad skyddar vaccinet emot då?
Citera
2021-11-02, 12:01
  #94
Medlem
HLM28100s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WalkerD
undrar vad som kommer hända med alla som tog vaccinet egentligen?

hur dum får man va?

Dom kommer till 100% att dö! Vi lever inte hur länge som helst.
Trist men sant.

Men blir dom sjuka i Covid är det ett lugnare sjukförlopp och blir inte lika sjuk som ovaccinerade.
Citera
2021-11-02, 12:19
  #95
Medlem
Sunisgods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av otello
Ni antivaxxare är inte så smarta, man kan bli smittad trots vaccinering, symptomen blir dock betydligt mildare, man är dessutom mindre benägen att smitta andra.

Mindre benägen att smitta andra, hmm... det mesta pekar på att det är precis tvärtom. Vaccinerade invaggas i en falsk känsla av säkerhet som gör att man inte är lika försiktig som tidigare, och kommer följaktligen vara de som sprider smittan. Ovaccinerade känner sig mer sårbara och är betydligt försiktigare, håller den sociala distansen etc. Det finns gott om exempel på att smittan tagit fart när vaccinationerna har inletts.
Citera
2021-11-02, 12:23
  #96
Moderator
Mr.Woodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EmelieNorr
Och det är väl precis det gör? Det ger dig en bra chans att inte bli sjuk och blir du sjuk blir du inte lika sjuk. Vissa virus är värre än andra - varför tror du att man fortfarande inte har någon bot på helt vanligt förkylning? En förhållandevis smärtfri sjukdom som dock i princip är omöjlig att bota.
Det återstår väl att se... Det verkar ju vara stor majoritet av de insjuknade som tagit minst två sprutor, så även om de blir något mindre sjuka så kan man knappast kalla det för immunitet, och naturligtvis är de smittsamma även om de får lindrigare symptom.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in