Citat:
Ursprungligen postat av
NegerJaegarn
Min personliga teori är att man har klippt Nisse för att sedan röra sig längs med vattnet, igenom Slussparken och upp på Hammarby fabriksväg för att sen pipa ut på södra länken. Rena spekulationer men jag vet hur mörkt det är på den slingan och det går väldigt fort att röra sig upp dit.
Jag har samma teori/spekulation att de sprang österut. Frågan är hur noggrant de studerat området innan de utförde mordet, för om man ser till omständigheterna är det bästa stället att fly på, mörkt som du säger men även få vittnen från husen.
Om de sprang åt västerut hade de behövt åka med bilen längst kanalen en bra bit och kanalen är öppen för vittnen från väldigt många håll, boenden från insidan, andra sidan kanalen och bron. Helt säkert att någon gått med hunden längst kanalen där och märkt av en bil.