Citat:
Ursprungligen postat av
TredjeDiket
Jo visst, det är klart att film och musik influerat! Men De riktiga gangstrarna på den tiden typ Al Capone eller dussintals amerikanska seriemördare var knappast influerade av någon artist?
Det går inte att tillskriva kriminaliteten till kultur, utan tvärtom så är kulturen influerad av den krassa verkligheten.
Jodå att det var dom visst och nu kommer vi till ett litet special intresse som jag har.
En gammal och nu sedan länge bortgången släkting, han var nämligen lite vild men också musikaliskt begåvad och spelade en rad instrument mycket väl och kunde försörja sig på det.
Han spelade en musikstil som vart bannad då i åren före WWII, bordell- blues, fado, många namn men inget direkt officiellt, en potpurri på jazz, latino, zigenarmusik, bluegrass, blues och country.
Otroligt intensivt, snabbt och spretande, gitarristen Django Reinhardt spelade detta och vart av skivbolaget tvingat till att ta ned tempot min släkting han spelade original, rent ruskigt, Yngwie upphöjt tio gånger.
Han var på sjön och tog dess i mellan in på krogar o bordeller och spelade för mat och säng i nonstop ett dygn, alla kunde texterna och att få igång sång var inget problem och att det var rap i princip, älska, supa och droga, Robin Hood - banditer och ond bråd död och att man höll på och jazzade i klockan runt och hur man orkade med det, ja det får du lista ut själv.
Den musiken spelades ifrån 1900 till slutet av 1930-talet och var i bland annat dom kriminellas musik.
Kända artister här i ultra light och i ett slow tempo: Evert Taube och Cornelis Wreeswijk